44 den Landdrost van Zeeland inzond 4). Uit dit stuk blijkt, dat in genoemd jaar het Curatorium bestaat uit de raadsleden J. S. Halffman en A. Jacobze, den secretaris E. Martin en den predikant H. A. Bruining. Eenige vergoeding genieten deze heeren niet. Dit is nu niet zoo verwonderlijk doch dc Rector ontvangt evenmin een jaarwedde Zijn emolumenten bestaan uit het minerval. Dit bedraagt voor eerstbeginnenden 2,12, voor meergevorderden 4,per maand. Verder ont vangt de Rector lj/j hoed kolen, een last turf, lj/2 vaam hout en 12 steen kaarsen voor schoolgebruik 2). In het jaar, waarin het rapport werd ingezonden, waren er geen leerlingen, maar er zijn er wel eens twaalf geweest. De duur van den cursus is gewoonlijk vijf jaar, doch vlugge leerlingen kunnen de school in korter tijd afloopen. De Rector is, wat zijn lessen betreft, niet gebonden aan vaste bepalingen. Slechts moet hij die schrijvers behandelen, die ,,een zuiveren stijl en goede zaken behelzen". In alles is hij echter verplicht ..communica- tivelijk met Curatoren te werk te gaan". De volgende Latijn- sche auteurs worden gelezen Nepos, Phaedrus, Eutropius, Cicero (de Officiis en eenige orationes en epistulae3), Ovi- dius (Tristia, Heroides, MetamorphosenTerentius, Ver- gilius en Horatius. De eerstbeginnenden leeren het Latijn uit de Leidsche Rudimenta4) en de oude grammatica van Vos- sius5). Bovendien werden er voor het Latijn eenige bloem lezingen gebruikt6). Van de Grieksche auteurs wordt alleen Homerus met name genoemd, verder leest men het Grieksch in bloemlezingen 7 1Relatieven, behoorende tot het Verbaal van den Landdrost, n. $83, 6de Lentemaand 1809. Het stuk is gedateerd 12de Lentemaand en berust in het Rijksarchief in Zeeland. 2) Dus iets meer dan in 1801. 3) Epistulas selectas curavit C. F. Nagel bekend schoolboek, dat in 1824 nog een 3de druk beleefde. 4) Rudimenta Latina in usum Scholae Leidensis. 5) G. Vossius werd in 1625 door de Staten van Holland en West- Friesland belast om schoolboeken voor de Latijnsche scholen te maken. Zijn Latijnsche grammatica bleef gedurende twee eeuwen in gebruik. Drukken: Lugd. Bat. 1645, 1649, Amst. 1707, Traj. ad Rh. 1781. Lugd. 1811. 1827. 6) F. Gedike, Uitgelezen fabelen, vertelsels en merkwaardigheden uit de natuurlijke geschiedenis, in de Latijnsche taaie, ten dienste der eerst beginnende jeugd. Het Sted. Gymnasium te Middelburg bezit een editie van 1793 (Amsterdam). H. Bosscha. Initia lectionis scholasticae (Am sterdam, 1809, 1816). 7) F. Gedike, Grieksch leesboek voor Eerstbeginnenden nevens een uitvoerig register der woorden in hetselve voorkoomende. Naer het Hoog-

Archief | 1943 | | pagina 60