46 baar zijne redevoering zou houden, volgens gebruiken, bij de Latijnsche onderwijzingen plaats hebbende, hetwelk door Cu ratoren was toegestemd" De Raad keurde het voorstel van den Burgemeester goed en uitte zijn bevrediging voor ,,het loffelijk oogmerk van Heeren Curatoren ter instandhouding van een zoo nuttig instituut binnen de Stad", waarop de Burgemeester de raadsleden verzocht bij de plechtige promotie tegenwoordig te zijn. In de Middelburgsche Courant 2) werd een stukje geplaatst, dat wij hier in e.vtenso laten volgen. Het >s het laatste levensteeken van het Gymnasium Verianum. Vere, Op aanstaande Maandag, den 8 September 1817, des voormiddags ten elf uren, zal de waardige jongeling Adriaan Renier, met het houden van eene Latijnsche redevoering, naar de Hooge School bevor derd worden. Wordende alle beminnaren der Letteren verzocht deze plechtigheid, welke in het Luthersche Kerkgebouw zal plaats hebben, met hun tegenwoordigheid wel te willen vereeren. Uit naam van Heeren Curatoren, J. Renier. V.D.M. en Gymn. Rector. Na de bevordering van Adriaan Renier, zoon van den Rector, moet de school verloopen zijn in de notulen van den Gemeenteraad hooren wij er niets meer van. Volgens A. J. van der Aa :i) is het Gymnasium uit hoofde van het ongenoegzaam getal leerlingen te niet gegaan. Het is misschien niet overbodig op te merken, dat de Rector de eenige leeraar van de school was. Latijnsche scholen met slechts één docent waren in die dagen en nog lang daarna volstrekt geen unicum. In 1837 bv. waren er van de 68 La tijnsche scholen in ons land niet minder dan 19 éénmans- scholen Dit waren toen Goes, Bergen-op-Zoom, Assen, Enschede, Workum. Kollum, Hindeloopen, Harlingen, Dok- kum, Bolsward, den Briel, Zevenaar, Groenloo, Tie), Doeti- chem, Culemborg, Wageningen, Enkhuizen en zelfs Alkmaar. De Latijnsche school te Veere viel in de laatste jaren van 1Dit was voorgeschreven in Art. 33 van het Besluit van 2 Aug. 1815, regelende het Hooger onderwijs in de Noordelijke Provinciën. 2) N. 108, Donderdag 4 Sept. 1817, volgens een aant. van Mr. de Brakke. Schrijver dezes brengt hierbij dank voor de vriendelijke hulp, die hij van den Veerschen archivaris mocht ondervinden. 3) Aardrijkskundig Woordenboek, Elfde deel (1848), p. 626.

Archief | 1943 | | pagina 62