II Ter voorkoming van dit gevaar is het verklaarbaar, dat reeds in 1941 contact gezocht werd met provinciale genoot schappen van gelijke structuur, ten einde zich een denkbeeld te kunnen vormen van wat elders werd bereikt en nagestreefd, waarbij niet verzuimd werd ook het oordeel van meer centrale instanties in te winnen. De aldus verworven gegevens hebben het bestuur versterkt in zijn opvatting, dat ook in de toekomstige Maatschappij het Zeeuwsch Genootschap een functie zal hebben te ver vullen. Wanneer zijn taak, onder handhaving van eerbied waardige traditie en overlevering, ook eenigszins zal afwijken van wat tot dusverre als daaruit voortvloeiend werd be schouwd, de aloude doelstelling van het Genootschap, het bij uitsluiting dienen der Wetenschap, behoort onverkort te wor den gehandhaafd. Hoewel ook in dit opzicht bezwaarlijk voorspellingen mogelijk zijn, zullen de bemoeiingen van het Genootschap zich eerder uitbreiden dan dat belangen, welker verzorging tot dusverre onder zijn leiding en verantwoorde lijkheid was toevertrouwd aan verschillende leden, die hun kennis en tijd daartoe om niet uit liefde voor de wetenschap ter beschikking stelden aan het bestaande verband mogen worden onttrokken. Moge, wanneer de tijden daartoe vervuld zullen zijn, het bestuur niet tevergeefs een beroep doen op de leden om gezamenlijk, in organisatorisch verband, het wetenschappelijk leven in Zeeland te dienen en van zijn eeuwig beginsel, het streven naar waarheid, te getuigen en het uit te dragen. Het Genootschap heeft sedert de laatste opgave door over lijden verloren de leden mevrouw K. S. S. G. FranseEzerman, Dr. P. C. Boutens. P. C. de Gelleke, Mr. J. W. Goedbloed, Mr. J. J. Heyse, Ds. J. H. van 't Hoff, Prof. Dr. J. K. L. Martin, Dr. A. C. Oudemans, P. Puype, A. van Rompu, P. D. de Vos en W. K. F. Zwierzina. Het telt thans 2 eere leden, 23 directeuren en directrices en 569 leden, van welke er 116 te Middelburg wonen; deze cijfers waren het vorig jaar resp. 2, 25, 618 en 118.

Archief | 1943 | | pagina 6