34 gedrukt werd is een lofdicht voor het posthuum verschenen gedicht van de Brouwershavense burgemeestersdochter Jo hanna Hobius, ,,Het lof der vrouwen" (1643) t). De Huybert heeft te weinig geschreven, althans in druk nagelaten, dan dat we ons uit zijn werk een duidelijk beeld zouden kunnen vormen van zijn persoonlijkheid. Zijn afkomst, zijn vriendschap met Huygens, zijn Psalmvertaling wettigen het vermoeden dat hij een rechtzinnig Protestant was, maar dan toch weer niet in die mate, dat zijn levens- en wereld beschouwing een beletsel was voor de omgang met de Doops gezinde Vondel en de libertijn Hooft. In dit opzicht valt hij min of meer buiten de Zierikseese samenleving, en misschien is dit een der oorzaken geweest dat hij, tegen zijn veertigste jaar, zijn vaderstad voorgoed vaarwel heeft gezegd. Meer dan een gissing, op vage gronden gebaseerd, is dit echter niet. De Huyberts naam is nog lang na zijn dood bekend geble ven. David van Hoogstraten noemt hem nog in het begin der achttiende eeuw onder degenen die omstreeks het midden der voorafgaande eeuw „tot luister van Nederlant in bloei waren"2). Enkele tientallen jaren later besloot Pieter de la Rue het levensbericht van De Huybert met een lofdicht, dat ook van deze levensschets het besluit moge zijn Schoon uwe Nabuurin hoog op dien roem moog' draaven, Dat uit haar' schoot ontsproot 't Cieraad van Brouwershaven: O Zierikzee, wees gy niet min verheugd in 't hert Zoo dikwerf gy herdenkt aan d'edelen HUBERT. Die, op t getrambel van zyn' Nederduitsche snaaren, Naauwkeurigst heeft gevolgd den Prins der harpenaarea:i)- Misschien is De Huybert dus op het laatst van zijn leven naar elders verhuisd 1Een Prijs ende Lof van seecker Rijm-Gedicht, van Iuffrouw Iohanna Hobius, jonghste dochter, (van) wijlen Heer Burgemeester Ho bius. Johanna Hobius, Het lof der Vrouwen (Amsterdam, 1643), blz. 25. 2) In het leven van Joan van Broekhuizen, voorin J. van Broek- huizens Gedichten (Amsterdam, 1712), blz. 2. 3) De la Rue, t.a.p., blz. 309.

Archief | 1943 | | pagina 50