9 later eischte de Staat de buitendijksche landen voor zich op, in overeenstemming met de nieuwe inzichten omtrent het cen traal gezag en het openbaar welzijn. Op last van den Directeur-generaal over den Waterstaat van het Koninkrijk Holland werd in 1808 een nieuw plan van bedijking ontworpen en bij besluit van koning Lodewijk van 10 December 1808 vastgesteld, dat het gewonnen land den naam Lodewijkspolder zou dragen. Eindelijk kon men de voor waarden van verkoop bekend maken een lange reeks arti kelen, die de verwerving van het uitgestrekte schorrengebied van ongeveer 1600 hectaren niet heel aanlokkelijk maakte. De kooper moest terstond met de bedijking beginnen. Hij was verplicht het Goessche Sas te verlengen en een goeden uitweg met een sluis te geven de stad Goes zou evenwel voor 100.000 in deze kosten bijdragen. Voorts werd van den kooper het aanleggen van wegen verlangd, o.a. een weg langs het havenkanaal, dat ongeveer ter halverwege moest worden overbrugd. Voor het bouwen van een sluiswachterswoning zou de kooper grond afstaan en bovendien nog 3.000 ter be schikking stellen. Ondanks deze bezwarende voorwaarden bleken er verschil lende gegadigden voor den koop. Den 6den April 1809 vond de inzet plaats in het Oude-Zijds Heerenlogement te Am sterdam en een week later de afslag, met het resultaat dat de schorren voor het hooge bedrag van 650.000 in eigen dom kwamen van een Rotterdamsche combinatie meest kooplieden onder leiding van staatsraad Willem Suer- mondt. Onder de deelnemers in de burgerlijke maatschap, die zij vormden, treffen wij bekende namen aan Rudolf, Grego- rius, Jan Rudolf en Adriaan Mees, Hermanus Schadee, An thony van Hoboken, Abraham van Stolk Izn., enz.1). 1Lijst van oorspronkelijke aandeelhouders W. Suermondt, Rotterdam 4/37 aandeel T. T. Cremer, Rotterdam 4!37 C. J. Osy, Antwerpen 2/37 J. Moll Hz, Rotterdam 2/37 Maria C. van Doorn, Rotterdam 2/37 J. Nozeman, Rotterdam 2/37 W. Baartz, Rotterdam 2137 Th. Blanken, Goes 2137 J. Bosdijk, Goes 2137 R. Mees, Rotterdam V37 G. Mees, Rotterdam V37 A. Mees, Rotterdam V37 H. A. Schadee, Rotterdam 1137 C. van Heusden, Rotterdam V37

Archief | 1944 | | pagina 27