14 besluiten genomen. De maatschap kocht voor G. J. van den Bosch voor 10.000 een royaal heerenhuis aan de Haven bij de Vischmarkt te Goes. Verder werd een bestek gemaakt voor het bouwen van drie groote hofsteden in den polder (ieder op 8.500 geraamd) en nam men voor het toezicht op het eigenlijke landbouwwerk een ervaren vakman in dienst: Jan Koert Bouwman, uit de omgeving van Willemstad. De hofsteden zouden beheerd worden door bedrijfsboeren, in loondienst van de maatschap. De mogelijkheid van het ver pachten van bouwland na verkaveling van den polder is wel onder oogen gezien, maar men voelde nu eenmaal het meest voor eigen exploitatie, al ontveinsde men zich niet de moeilijk heden daarvan bij een zóó groot bedrijf. De „acte van engagementden 26sten April door G. J. van den Bosch geteekend, hield in dat hij voor zeven jaar werd benoemd en lid van de directie der maatschap bleef1). Hij zou 2J/2 van het beloop der productie ontvangen en de helft van de 2 die de commissie van toezicht toegewezen kreeg. Voorts een tegemoetkoming van 1.000 voor zijn verhuiskosten. Voor het huis te Goes moest hij de maatschap 600 huur per jaar vergoeden. Kort voor zijn vertrek naar Goes schreef Van den Bosch aan de leden der Hoofdcommissie ,,Ik observeer met opmerking en erkentenis den gang der goede voorzienigheid, die alles telkens opruimt en in alle opzichten de weg voor mij baant en dit geeft mij ook, telkens bij vernieuwing, moed en kracht, om mijne nieuwe gewichtige loopbaan in te treden, en mij te troosten over de privatiën die daarvan onafscheidbaar zijn en waarvan het voorgevoel nu en dan mijn hart bestormt. De goede God zij verder met mij, zoo zal ik beantwoorden kunnen aan het onmetelijke werk dat mij te beurt viel en ook daardoor mijn erkentenis betoonen kunnen, voor alle de blijken van hartelijke, onver getelijke vriendschap en vertrouwen, door U allen mij be toond." Gualtherus Jacob van den Bosch, die deze ernstige en vrome woorden schreef, was den 12den Mei 1767 te Sommelsdijk geboren uit het huwelijk van den bekenden Haagschen arts Iman Jacob van den Bosch (uit Tolen afkomstig) en Sara 1) De directie, voluit ,,de Commissie van de Hoofddirectie der Socië teit van Lodewijkspolder genoemd, bestond uit de heeren W. Suermondt, A. van Stolk, A. Mees, W. Baartz, J. Nozeman, G. J. van den Bosch en H. A. Schadee.

Archief | 1944 | | pagina 32