25 der Fransche meekrapfabricage in vergelijking met de Neder- landsche. Het advies luidde de Nederlandsche meestoven te moderniseeren, o.a. door de invoering van stoomkracht en daarnaast de garancinebereiding aan te vatten. In overeen stemming met dit advies werd een vennootschap opgericht om te Wilhelminadorp of te Goes een meekrap- en garancine- fabriek te bouwen, waar de productie volgens de nieuwste methoden zou plaats vinden, vooral een moderner systeem van pulverisatie der wortelen een door stoommachines voort bewogen maalinrichting, bestaande uit twee gekoppelde zware molensteenen loodrecht op een derden (liggenden) steen. In 1852 werd dit bedrijf in werking gesteld. Ondanks den ongunstigen toestand van het landbouwbedrijf in de jaren veertig bleef de directie van den polder de traditie getrouw voortdurend aandacht besteden aan de maatschappe lijke omstandigheden, waarin haar arbeiders verkeerden. Er is vooral in de jaren 18451849 over bittere armoede op het Zeeuwsche platteland evenals elders in Nederland ge klaagd. Deze armoede is ook aan den Wilhelminapolder niet voorbijgegaan, maar Van den Bosch zorgde er toch zooveel mogelijk voor, dat de seizoenwerkloosheid niet al te veel onheil aanrichtte. In de wintermaanden werd uit ieder gezin ten minste één kostwinner aan het werk gehouden. Voor hulp aan zieken en kraamvrouwen waren altijd fondsen aanwezig. Oude arbeiders, ook al presteerden zij weinig meer, bleven in dienst tegen behoud van het volle loon. Jacoba1), een zuster van I. G. J. van den Bosch, toonde evenals haar broer veel belang stelling voor het onderwijs en vond Iman gaarne bereid het initiatief te nemen voor de oprichting van een bewaarschool. Waarschijnlijk stond Van den Bosch daarbij het voorbeeld van een Hernhutter-bewaarschool voor oogen, die hij op een van zijn reizen in Duitschland had gezien. De bewaarschool, die in 1846 werd geopend, was de eerste van dien aard in Zeeland en trok allerwege de aandacht door haar voorbeeldige inrichting. Na 1850 verbeterde de landbouwconjunctuur en kreeg Van den Bosch gelegenheid vele van zijn plannen te volvoeren, die in minder gunstige jaren achterwege hadden moeten blij ven. Er is wel eens geklaagd over gebrek aan energie gedu rende de voor den landbouw zoo voorspoedige jaren 1850 1880. Deze klacht kan den Wilhelminapolder niet gelden, want juist in het derde kwart van de 19de eeuw maakte de 1) J. M. van den Bosch te Goes.

Archief | 1944 | | pagina 43