57 alumnus van Veere disputeerde in 1613 te Franeker over theses logicae de causis, onder voorzitterschap van zijn leer meester, den rector magnificus Adriaeas a Roorda, logices pro fessor ordinarius. De theses waren opgedragen aan den pensionaris van Veere, Enoch Pottey, eenige Veersche predi kanten en ook aan Abraham van der Meer, die toen in Zie- riksee als rector werkzaam was, studiorum meorum promotori unice colendo zooals Beukelaar hem noemt. Aan het boekje zijn toegevoegd, behalve Latijnsche disticha van F. Mantaeus uit Bergen-op-Zoom, ook Grieksche disticha van Daniel Cos- terus, alumnus van Veere, die later met Beukelaar in Saumur (in Frankrijk) en St. Andrews (in Schotland) studeerde. Voor de dedicatie van theses aan de stad ontvingen de alumni gewoonlijk een bepaald bedrag. Aan den bovengenoemden Daniel Coster werd bv. voor zijn theses, getiteld De substan tia, een bedrag van 2 10 sch. gr. 1) uitbetaald. Over de wederwaardigheden van de school onder rector Van der Meer is helaas in de bronnen, die ons ten dienste stonden, verder niets te vinden. In Augustus 1610 2deelt hij mede, dat hij zich verbonden heeft aan de Latijnsche school te Zieriksee3). Men besloot daarop het huis van de Latijnsche school te verkoopen voor „100 gereet ende ƒ400 ofte 66 13 sch. 4 gr. s'iaers "4). In het jaar 1613 werd dit huis be woond door „den doctor deser stede", Meynaert Schipman. De Schotsche natie, die eenigszins bekrompen ondergebracht was in „het huys genaempt de Swane", wenschte het toen te koopen 5 Nadat de rectorsbetrekking zes jaar gevaceerd had, werd Mr. Jacob Beeckman door den magistraat op 20 April 1616 tot rector der Latijnsche school aangenomen, op de volgende conditiën6) „Eerstelick, dat hy voor gage ghenyeten sal jaerlicx de somme van vijftich ponden gr. VI., welverstaende, zoolanghe hy hemselven van woninghe zal voorsien maer ingevalle de magistraet zulcx in tyden ende wylen zelve ge liefde te doen - - twelck altijt tot hare ende nyet tot den rectors ceure zal mogen staen - -, zal hy alleenlick voor gage genyeten de somme van vijffentwintich p. VI. Zal oock voorders ge nyeten vrydom van des stats ende marquys' accysen, mids- 1) Notulen van Burgem. en Schepenen 6 Sept. 1614. 2) Notulen van Burgem. en Schepenen 23 Aug. 1610. 3) Hij stierf te Zieriksee in 1632. Zie verder over hem P. J. Meertens, I.e., p. 181, 214, 401/2, 429, 460. 4) Notulen van Burgem. en Schepenen 30 Aug. 1610. 5) Ibid, van 10 Maart 1613. 6) Ibid. 20 April 1616.

Archief | 1944 | | pagina 79