58 gaders immuniteyt van wacht ende tocht ende logeringe van soldaten. Ende zal voorder van yder kint voor tleeren ge- nyeten eenen gulden ter maent ende hem reguleren naer dor- donnantie op de schole alreeder gemaect ofte noch te maken, zonder de magistraet om eenighe voordere augmentatie moye- lick te vallen." Beeckmans broer was de bekende natuurkundige Isaac Beeckman1), die zich in deze jaren te Veere aan de studie der medicijnen wijdde en in 1618 te Caen promoveerde tot doctor medicinae. De bronnen, die ons ten dienste stonden, deelen ons verder niets mede over dezen Veerschen rector. Beeckman vond een opvolger in Christiaen van Hulle, die zich in 1635 presenteerde om een Latijnsche school op te richten. Wet en Raad besloten2) „om tgoet rapport, van denselven van Hulle gedaen over zijne nutheyt, bequamheyt ende be- sondere ervarentheyt in verscheydene spraken ende diversche consten ende andere wetenschappen, te presenteren een iaer- licx tractement van twee hondert tot drye hondert guldens, ende den voorsc. Christiaen van Hulle daervoren aen te nemen." Over Van Hulle is ons verder niets bekend, ook niet hoe lang hij in Veere werkzaam was. In 1645 werd Mathias Ewaldi uit Berlijn door de predikanten geëxamineerd 3) „ofte denselven bequaem soude sijn tot een Latijnsche schoolmees- tere". Hij werd tot deze bediening toegelaten en een weke- lijksch tractement van twee rijksdaalders werd hem toegekend. Een maand later4) werd goedgevonden, „alsoo Mathias Ewaldi, Latijnsche-schoolmeestere, noch nyet en is voorsien van een schoolplaetse, met Bartholomeus Delcorne te spreken om het werckhuys van Egbert Jobsen te huren ende hetselve aldaer tot een schole te approprieren." Wet en Raad hechtten in 1646 goedkeuring aan5) „eene provisionele geformeerde ordre op de Latijnsche schoolmees- tere, ingestelt by de curateurs van de scholen". Uit de stads rekening van 1648 blijkt, dat Janneken Daniels de som van 3 6 sch. 8 gr. van de stad ontvangt „over een jaer huysheure van een earner ende keucken, die den Latinschen rector is ge- bruyckende". Dit zal wel op Ewaldi slaan. In 1649 en 1650 moet, getuige de stadsrekeningen, de rector gewoond hebben 1) Zie over de familie Beeckman de artikelen van C. de Waard in N.N.B.W. VII kol. 8489. Jacob Beeckman stierf als rector van de La tijnsche school te Rotterdam in 1629 hij was een bekend Hebraïcus. 2) Notulen van Wet en Raad 18 juli 1635. 3) Notulen van Wet en Raad 31 Juli 1645. 4) Notulen van Wet en Raad 14 Aug. 1645. 5) Ibid. 5 Febr. 1646.

Archief | 1944 | | pagina 80