66 op, die uit Goes zich te Veere had gevestigd1). Haar werd 18 per jaar toegelegd. Zij bleef er tot 15 Mei 1794, toen zij vertrok naar Bergen-op-Zoora 2). Steury ontving zijn demissie eind Juni 1796. Arnemuiden, gunstig gelegen voor den handel aan de mon ding van de Arne en in het bezit van een goede reede, ver heugde zich in de 16de eeuw in een aanmerkelijken voor spoed 3). Er werden schepen gebouwd en hersteld, touwwerk werd er verkocht. Ook de pannering of het zoutzieden was er een „profijtelijke negotie". Een duidelijk beeld van het drukke scheepvaartverkeer, dat er in dien tijd te Arnemuiden was, wordt ons gegeven door het Italiaansche reisverhaal van An tonio de Beatis (gedateerd Juli 1517), secretaris van kardinaal Luigi d'Arragon (f 1519) 4„Van Middelburg reed 's mor gens vroeg Zijne Eminentie (de kardinaal) met de anderen in wagens om zich in te schepen in een haven, geheeten Ra- mura5) (Arnemuiden), één Fransche mijl verwijderd, waar zich later ook de Katholieke Koning (Karei V) naar Spanje inscheepte. Bij genoemde haven ligt een aanzienlijke plaats. Daar lagen ongeveer 300 barken, Biskaische, Engelsche, Por- tugeesche, Vlaamsche, Bretonsche, verder eenige groote sche pen, en een soort van gedekte barken, die sloepen heeten, waarvan er een ontzaglijk aantal was." Veel inwoners oefenden, voordeel trekkend uit de aanwe zigheid van veel zeelieden, er het beroep van herbergier uit, ja twee derden van het aantal huizen te Arnemuiden bestond uit herbergen. Geen wonder was het dus, dat de bewoners genoeg kregen van de toestand van ondergeschiktheid aan Middelburg, waarin zij sinds het begin van de eeuw verkeer den. Jammerlijk was het lot van Arnemuiden tijdens het beleg van Middelburg (15721574). De plaats, die de zijde van den Prins van Oranje had gekozen, werd geheel verwoest. De bewoners wendden zich na de verandering in 1574 met 1) Stadsrekening 1798. 2) Stadsrekening 17941796. 3) Zie hierover en over het volgende H. M. Kesteloo, Geschiedenis en plaatsbeschrijving van Arnemuiden (1875), p. 516. 4) Uitgegeven door L. Pastor in Erlauterungen und Erganzungen zu Janssens Geschichte des deutschen Volkes IV. Bd. 4. Heft (1905), p. 113. In de Duitsche vertaling van dit verhaal door L. Pastor staat de opmerking (p. 62 opm. 2) die Abfahrt des Königs (Karei V) von Vlissingen erfolgte am 8 September. Beatis bedoelt natuurlijk Arnemuiden. Bovendien wordt in de vertaling de naam Ramura weggelaten 5) Zie over dezen naam L. A. J. Burgersdijk in Archief Z. Gen. 1913, p. 174.

Archief | 1944 | | pagina 88