68 Maillaert" t). In geval men dit niet zou kunnen toestaan, zou Canisius zich genoodzaakt zien „elders zijn prouffit (te) zou- cken". De regeering van Arnemuiden verstond hieruit, dat hij zijn dienst opzegde. Inderdaad vertrok de rector binnen een maand. Volgens de stadsrekening ontving hij salaris tot 26 Maart 1585. Tegelijk ging men een accoord aan met Hubrecht van der Venne. Deze was, evenals zooveel geletterden van die dagen, afkomstig uit de Zuidelijke Nederlanden. Voordien was hij rector geweest te Middelburg 2), doch reeds na ruim een jaar had men hem moeten ontslaan, omdat hij de orde niet wist te handhaven. Ook geregelde visitaties door den Middel- burgschen burgemeester Symon Jansz. van Romen en den secretaris Jan Houck, die reeds in het voorjaar van 1584 be gonnen waren3), hadden den toestand niet kunnen verbete ren. Binnen het jaar ontving hij te Middelburg zijn ontslag het kwam hem dus zeer gelegen, dat de regeering van Arne muiden 4) besloot „dat men metten Latijnschen schoolmeester, wonende tot Middelburg ende aldaer die groote schole ge houden hebbende, zal commen in communicatie ende soe mo gelijk is metten zeiven overcommen om alhier een Latijnsche schole te houden ende daertoe denzelven te laeten het huys van de Groote Sterre." De bedoeling was „dat men die cleyne kinderen, eerst beginnende te leeren, ende alle die meyskens zal houden in een ander schole onder meester Maillaert." Naar het schijnt hebben zich voor Mr. Hubrecht te Arnemui den de moeilijkheden van Middelburg niet meer voorgedaan op 24 April 1587 5) werd „Meester Hubrecht in zijn school- houdinghe de novo aangenomen" en gecontinueert voor den tijd van vijf jaren. Zijn tractement bedroeg 15 De notulen van Wet en Raad vermelden de voorwaarden van zijn aan stelling uitvoerig en daar zij voor de geschiedenis der Latijn sche scholen niet zonder belang zijn, laten wij deze in extenso volgen. Zij luiden als volgt in den eersten, dat hy alle de kin deren, dewelcke oft wiens ouderen zulcx begeeren, den Chris- telijcken Catechismum leeren ende onderwijsen zal ende die kinderen, wiens ouderen oft dewelcke den voors. Cathechis- 1Zie over Maillaert de Hond de lijst van schoolmeesters bij Kesteloo, l.c. p. 314. 2) Het contract tusschen Mr. Hubrecht van der Venne en de regeering te Middelburg werd gesloten op 30 Dec. 1583. Het is afgedrukt bij Voeg- ler, l.c. p. 524 sq. 3) Zie Voegler l.c. p. 56 (354). 4) Notulen van Wet en Raad 26 Febr. 1585. 5) Notulen van Wet en Raad i.d. 6) Volgens Kesteloo, l.c. p. 307.

Archief | 1944 | | pagina 90