XI mede wij van hun tragisch lot hebben kennis genomen. Geen woorden zijn in staat uitdrukking te geven aan de gevoelens, die ons, verhard en emotioneel afgestompt in deze jaren van beproe ving, desalniettemin bij zooveel menschelijke ellende vervullen. Ons stilzwijgen moge daardoor des te welsprekender zijn. Het Genootschap is dank verschuldigd aan hen, die hun bijzondere aandacht en meer dan gewone arbeid aan zijn belangen hebben geschonken. Zij allen zullen er geen prijs op stellen hun namen uitdrukkelijk te hooren vermeld. Slechts één uitzondering moge ik hierop maken onze concierge, Van den Driest, de stille medewerker op den achtergrond, heeft, bij gestaan door zijn vrouw, in dikwijls zeer moeilijke omstan digheden onafgebroken gewaakt voor de belangen, die, rijke lijker dan ooit te voren, aan zijn zorgen waren toevertrouwd. Hun zij daarvoor onze oprechte dank gebracht. Geachte toehoorders. Nogmaals denk ik terug aan dien avond, toen mij de nabije toekomst met zorg vervulde. De jaren van beproeving, zij zijn thans voorbij. Zij hebben mij onder meer dit geleerd Ook bij een wetenschappelijk genootschap valt de klemtoon op het personeele element. Wij vormen een genootschap van Nederlanders, dat de wetenschap beoefent. Het Nederlandsch karakter moet allereerst gewaarborgd zijn. Vergeten wij het nooit dat in deze woning onze wetenschap en alles wat wij zijn, gehuisvest is. Ik heb getracht U een getrouw overzicht te geven van het door ons gevoerde beleid. Wij waren U deze verantwoording schuldig. Maar daarnaast, neen, daarboven moesten wij rekenschap afleggen van onze daden aan het Vaderland zelve. In de persoon van onze Beschermvrouwe, Hare Majesteit onze ge- eerbiedigde Koningin, draagt deze onafscheidelijke verbonden heid een warm, persoonlijk karakter. Diep doordrongen van dit voorrecht moge ik U verzoeken mij te machtigen tegenover Hare Majesteit, ter gelegenheid van dit eerste samenzijn, uiting te geven van onze innige verknochtheid aan Haar en Haar Huis.

Archief | 1946 | | pagina 11