xiv waarbij een vorige generatie bij haar streven individueele en gemeenschapsbelangen tot een harmonisch geheel samenvatten, meende zich blijvend te kunnen neerleggen. Hoezeer men zich hierbij verrekend heeft blijkt thans wel overduidelijk. Op oeconomisch gebied worden de rechten van het individu slechts ontzien voorzoover de belangen van de gemeenschap daarbij gebaat zijn, en deze zelfde tendenz streeft in de rechtsbetrekkingen tusschen individu en overheidslicha men naar verwezenlijking. Nu is het duidelijk dat iedere wetenschap, die zich niet tot het bestaande beperkt, alle mogelijke schakeeringen in deze accentverdeeling in haar beschouwingen betrekt en het is met name de algemeene sociologie, die naar een zoo volledig mo gelijk overzicht streeft van dit probleem binnen de verschil lende gebieden van het maatschappelijk leven, zoowel positief als potentieel. Zij stelt de verschillende sociologische stelsels naast elkaar en een harer beoefenaren, Freyer, ontwerpt een sociologie als Wirklichkeitswissenschaft, die in haar begrippen tracht samen te brengen, wat zich in de werkelijkheid niet met elkaar verdraagt. Freyer blijkt als wijsgeer-socioloog een gids, die de wijsbegeerte, waarop hij zijn stelsel baseert, als bekend vooronderstelt. Zoodoende wordt het den lezer niet voldoende duidelijk, dat het hier een probleem van veel algemeener aard betreft, dat beheerscht wordt door de wijsgeerige begrippen subjectieve en objectieve geest. Het is niet doenlijk hierop thans nader in te gaan. Mijn opmerkingen bedoelen slechts U er aan te herinneren, dat de wetenschappelijke bestudeering van onderscheiden, thans actueele problemen U vraagt door te stooten tot die algemeene wetenschap, die logisch aan de bijzondere wetenschappen voorafgaat en waardoor zij al of niet hun rechtvaardiging vinden. Onze administratie vertoont nog steeds de sporen der achter ons liggende jaren. Daai de volledige gegevens betreffende het overlijden van directeuren en leden niet te harer beschik king staan, moet deze opsomming ditmaal achterwege blijven. Een uitzondering worde slechts gemaakt voor wijlen Professor

Archief | 1946 | | pagina 14