62 8. Op de twee groote vacantiën sullen de discipelen op het advis en order der Curatoren werden gepromoveerd van deen naa d'andere classis, en die bekwaam sullen werden bevonden, sullen gehouden werden tot het doen van een Oratie in het openbaar, en daarnaa publice gepromoveert worden naa d'Academie. 9. De Promotie sal geschieden naa het eindigen van elke groote vacantie, en nadat alsvoorens de Promotie van alle de discipelen sal sijn geschiet. 10. Tot meerder aanmoedinge van de Leerlingen sullen, naa het gehouden examen, premia werden uytgedeeld, over welcke te dien dage bij de Scholarchen sal worden gedisponeert. 11. Desgelijks sal tot aansporing der discipelen voor het eynde van elke maand in ijder classis een bijsondere proeffthema werden gemaakt, van welke de fouten met die van de laatste thema tendage van 't examen van ijdere grootere vacantie sullen worden opgenomen met oogmerk om aan de meestgeoeffende een premie te vereeren. 12. Voor 't onderwijs sal ijder discipel ter maand betaalen vijff schellingen. 13. De visitatie der schooien sal door de Curatoren geschieden, d'eerste- maal eer de groote somervacantie begint, en voor het aangaan der wintervacantie tot het aanhooren der examina, vervolgens met het eindigen der somer- en wintervacantiën tot het teekenen en uytdeelen der premia. En eindelijk de eerste Woensdag in de maand April gelijk aan de eerste Woensdag in de maand October, om nauwkeurig in spectie te neemen, of elk aan sijn pligt voldoet, alsmeede om te delibereeren wie in de eerste classis soude bekwaam sijn tot het doen van een publique Oratie, in de volgende groote vacantie, opdat niemand sulks onderneemen proprio motu sulks te doen. Opdat nu ook deese noodige inspectie voortgang hebbe, werd den Rector gerecommandeert praeadvertentie van deesen dag der compa ritie te geeven aan een der Scholarchen, opdat hij more solito de vergaderinge belegge. 14. De Rector sal bevoegd sijn, na bevind van zaaken, met kennisse van den Conrector honoris causa de schooien te visiteeren. 15. Een aankomend discipel sal door iemand van sijne vrienden ook aan den Rector werden gepresenteert. 16. De Scholen sullen ad punctum horae, stiptelijk beginnen en ook ein digen, te ware de Rector of Conrector ijder in de sijne, goetvonden de naalatige en trage discipelen ter correctie en tot afdoen van haar werk langer te doen blijven, waarteegen aan den Rector gerecom mandeert werd sig niet te opponeeren. 17. Daar sullen geen boeten werden verbeurt, als post horam et preces. 18. De Conrector sal aan den Rector uitkeeren het vierde part van het minerval der discipelen, die in sijn school sijn, of sijn zullen. 19. Daar soo veel doenlijk is sorge gedragen worden, dat op gelijke tijd niet meer als twee discipelen buyten de school op de plaats zullen gaan. 20. Wanneer de Rector of Conrector om naadzaakelijke affairens een halve off geheelen dag sal moeten vaceeren, soo sal naa vereyschte en gedaane vertoog van den eenen de anderen op de dassen gehouden sijn opsigt te nemen, en wanneer deese vacantie sig langer uytstrekken soude, sal de Rector of Conrector niet vermogen van huys te gaan als met kennis en permissie van een der curatoren en onder conditie, dat den Rector of Conrector het werk van den afwesenden promte- lijk sal waarneemen en daarvoor, gelijk ook voor den dienst in cas van continueerende siekte van den afweesenden, moeten trecken vijff schellingen ijder dag voor een honorarium.

Archief | 1946 | | pagina 86