67 gevraagd hij werd in 1783 met Cats beleend, doch stierf ongehuwd op 14 December van het volgende jaar. Aangezien Cats een recht- of manleen was konden moeder noch zusters van den overleden jongeling opvolgen en daarom werd door deze erven overeengekomen, dat voor den oudsten zoon van de oudste zuster investituur verzocht zou worden. Zo geschiedde dan ook ten aanzien van Jacques Zacharie Bergeon van Cats, het te Den Haag 12 November 1780 ge doopte enige zoontje van Jacoba Johanna van Cats en mr. Zacharias Bergeon. Nu komt de tijd waarin leenregisters ontbreken, waardoor het dikwijls zo uiterst moeilijk is vast te stellen hoe de verdere lotgevallen van een heerlijkheid geweest zijn. Sedert de in richting van het Kadaster wordt dat onderzoek weer gemak kelijker, doch in de tussen-periode is men dikwijls van toe vallige vondsten afhankelijk. Zo is het ook gesteld met de heerlijkheid Cats. De jonge Jacques Zacharie Bergeon van Cats was, nadat hij voor notaris J. P. Kuenen te Haarlem de 2e Maart 1799 getesteerd had, einde 1802 naar Oost-Indië vertrokken. Zijn familie heeft hij blijkbaar volkomen in het ongewisse gelaten betreffende zijn bestaan, want in een acte van 15 Juli 1812, verleden ten overstaan van notaris C. van Herwerden te Den Helder, gaf zijn vader, destijds „garde- magasin dans le fort Dugommier sous la juridiction du Hel der", volmacht op Wijnand de Groot, „voerende het schip de Hector, leggende alhier ter Rhede Texel", om bij het Gouver nement te Batavia te informeeren naar het aanwezen van dezen zoon, „laatst opziener van coffijtreyen", van wien hij zijdelings vernomen had, dat hij overleden zou zijn, zo nodig om een regeling te maken met de nagelaten weduwe, aange nomen, dat hij als gehuwd man zou zijn gestorven. Inderdaad moet Jacques Zacharie Bergeon van Cats in 1805 ongehuwd in Oost-Indië overleden zijn en nu kwam dus de overgang van zijn heerlijkheid Cats opnieuw aan de orde. Maar, in deze onzekere tijden kwam van een regeling voor lopig niets en de vader bleef de emolumenten van de heerlijk heid Cats c.a. innen alsof hij gerechtigde was Zolang zich geen nieuwe belanghebbenden opdeden, ging het zo kalmpjes voort, en toen de vader gestorven was wilden diens beide (uit een tweede huwelijk geboren) dochters zich eenvoudig als rechthebbenden beschouwen t.a.v. deze heerlijkheid Cats. Toch is die onjuiste toestand niet bestendigd, want tenslotte was er een volle neef van moederszijde van den overleden Jacques Zacharie Bergeon van Cats die ontdekt had, dat de

Archief | 1946 | | pagina 91