XVI Geschiedkundige voorwerpen en zeldzaamheden de heer H. Pieters. Klederdrachten Mevrouw C. Fruin—Buteux. Porselein en aardewerk de heer J. H. Klarenbeek. Schilderijen en platen, niet tot de Zelandia Illustrata be horend de heer J. H. Klarenbeek, Munt- en penningkabinet de heer H, Pieters. Ethnographische voorwerpen Dr J. Dekker. Kabinet van Natuurlijke Historie de heer P. J. van der Feen. Niet-Europese mollusca de heer L. de Priester, Zeeuws herbarium de heer C. Brakman. De conservator der Zelandia Illustrata was slechts in de gelegenheid, de lopende werkzaamheden ten behoeve der verzameling te verrichten. Als voornaamste aanwinst ver meldt hij 34 bladen met foto's van tussen 1911 en 1927 in de Schelde gestrande schepen, bijeengebracht en geschonken door den heer P. de Bruyne. De conservator der vroeg-historische voorwer pen, welke verzameling tot nu toe als „Steenen kamer" werd aangeduid, wijst in zijn verslag op de in Zeeland aanwezige belangstelling voor gewestelijke geschiedenis. „Maar als his torische gegevens nagenoeg ontbreken, berust men niet in de onwetendheid, maar volgt het geringste spoor en vermijdt zich in fantastische verte. Vorig jaar vond ik te Oostburg drie meter onder den beganen grond een, zegge één scherf van Romeins aardewerk. Fama crescit eundo, en spoedig daarop bereikten mij de verhalen, dat te Oostburg een Ro meinse vesting ontdekt zou zijn. Zo had de fantasie zich reeds van het enige daar gevonden Romeinse voorwerp meester gemaakt. Dit is een onschuldig voorbeeld van historische ver beelding, maar ernstiger wordt het, als ongefundeerde histo rische hypothesen gebruikt worden om politieke aanspraken te steunen en levensbeschouwingen te argumenteren. Wie geschiedkundige gegevens bijeenbrengt, dient dus in

Archief | 1948 | | pagina 16