3 meestal bloot, soms draagt zij sandalen. Gewoonlijk houdt de godin een schaal met vruchten op haar schoot. Aan haar rechterzijde zit een hond en aan de linker staat een mandje met vruchten op den grond. Op één der reliëfs vergezellen haar bovendien twee zwevende geniufesen, die met de ene hand een kwast van het parasolvormig baldakijn en met de andere een palmtak vasthouden. Het mandje met vruchten staat ook wel rechts, terwijl de hond dan aan haar linkerzijde zit. Bij één monument ontbreekt het mandje, bij een ander de hond, wiens plaats door een tweede mandje met vruchten wordt ingenomen. De vruchten op de schaal en in de mandjes laten zich op sommige reliëfs als appels of granaatappels her kennen0). De hier geschetste wijze van afbeelden komt voor op de volgende monumenten Esp. nos. 6640, 66436645, 6647, 6648, 6652, 6664. Type B. De godin zelf is voorgesteld op dezelfde manier als bij type A alleen houdt zij soms een vaas in plaats van een schaal met vruchten op haar schoot, terwijl bij één reliëf van de zitting van haar troon aan weerskanten een hoorn des overvloeds oprijst. In de nis zijn verder geen andere figuren aanwezig. Dit type is ons overgeleverd door de navolgende beeldwerken Esp. nos. 6646, 6656, 6659, 6665. Type C. De godin is afgebeeld, staande met haar linker voet op den voorsteven van een schip. Naast haar rechtervoet zit een hond. Haar kleding is dezelfde als bij de voorgaande typen. Ook houdt zij een schaal met vruchten vast. Type C treft men aan bij de volgende reliëfs Esp. nos. 6650 en 6660. en voorts bij een Nehalennia-bee\d, in 1651 te Domburg ge vonden (Esp. no. 6639). Dit beeld het enige, dat van haar bekend is en dat helaas het hoofd mist vertoont behalve den hond aan haar rechterzijde ook nog een roerstang. De wijstenen, waarop men deze verschillende typen vindt afgebeeld, zijn in de meeste gevallen eveneens bewerkt aan de zijvlakken, den achter- en den bovenkant. De zijvlakken vertonen afwisselend de onderstaande figuren 1fantasieplanten en loofwerk van eiken- of acanthusbla deren, soms uitlopend in een vaas, waarop peren, appels en pijnappels liggen 6) De vruchten van Espérandieu no. 6644 vertonen een grote gelijkenis met de ronde, afgeplatte vruchten van een te Bavai gevonden bronzen beeldje, voorstellende een zittende godin met vruchten op haar schoot, waarvan door botanici is uitgemaakt, dat zij granaatappels voorstellen Zie S. Reinach, Statuette en bronze trouvée en 1913 a Bavai (Monuments et mémoires Piot XVIII. Paris, 1925. bl. 143151 en fig. 4).

Archief | 1948 | | pagina 37