31 1358 5zegt, dat de tienden gemeenschappelijk door beide partijen zullen geheven worden in alle polders, die sedert het jaar 1348 zijn ingedijkt en in cultuur gebracht en zich uit strekken „versus et super mare". Ook in de polders, die in de toekomst nog bij deze zullen aangroeien, zou dezelfde regel gelden. De onderhavige polders lagen bij de parochiekerken van Hamere6), Y zendijke 7Gaternesse8), Schoondijke 9 Groede en Oostburg. Tussen Biervliet en IJzendijke lagen twee oude polders, waar St. Pieter alleen de tienden hief 1de polder van Ser Gerard Moers, ten oosten van de haven van Hugevliet 10met een oppervlakte van 24 gemeten 11 2) hierbij aansluitend in de richting van Biervliet een polder van 10 gem., eveneens Ser Gerard Moerspolder geheten, die echter ten tijde van deze overeenkomst (1358) over stroomd lag. Mocht de laatste polder herdijkt worden, dan kwamen de tienden weer geheel aan St. Pieter toe, evenals vóór de over stroming. Dezelfde regeling zou gelden voor alle andere pol ders, indien zij overstroomd en later herdijkt zouden worden. In twee nieuwe polders evenwel had de heffing der tienden gemeenschappelijk plaats door de bisschop van Doornik en de abt van St. Pieter 1in de polder van Walter Everaerd, bedijkt in 1357, maar onmiddellijk daarna weer overstroomd deze lag ook ten oosten van Hugevliet en was 24 gem. groot 5) Rijksarchief Gent, vidimus van 1417. Een korte samenvatting van de inhoud dezer akte is te vinden in A. van Lokeren, Chartes et docu ments de l'abbaye de Saint Pierre, Gent, 1871, dl II, p. 69, no. 1216. Een „translaet" van dit accoord in H. Q. Janssen en J. H. van Dale, Bij dragen tot de Oudheidkunde en Geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen. Middelburg, 1859, dl. VI, p. 357—364. 6) O.L.Vrouw ten Hamere, een halve mijl van IJzendijke in de richting van Biervliet (Zelandia Illustrata II, p. 595). Zie afb. II. 7) Het oude Yzendijke lag noordelijker dan het tegenwoordige plaatsje van die naam, dat uit een versterking, aangelegd door Prins Maurits in het begin der 17e eeuw, ontstond. 8) Gatemesse bestaat niet meer. Het lag aan de zuidwestrand van de tegenwoordige Hoofdplaatpolde-. 9) Het oude Schoondijke lag ongeveer een kwartier gaans z.o. van het tegenwoordige dorp (Zelandia 111., II, p. 546). 10) Hugevliet lag z.o. van Gaternesse. De plaats verdween voorgoed door de St. Elisabethsvloed van 1404. De daar ter plaatse geheven tol (ruddertol) bleef echter nog tot 1503 bestaan. 11) 1 ha 2.4 gemeten.

Archief | 1948 | | pagina 71