34 Onder deze polder staat: ....ten Oerde of ter Couder Yden. Links beneden is als afzonderlijk vakje met twee punten de polder van Walter Everaerd van 1357 (25 gem.) afgebeeld. Het is niet onmogelijk, dat ook deze pas ingedijkte polder weer ingevloeid was, zodat al deze vakjes onder de gewone reeks getekend, overstroomde polders voorstellen. Zekerheid hebben wij echter in dit opzicht slechts omtrent drie van deze polders de Ger. Moers-polder van 10 gem., de polder van Walter Everaerd van 24 gem. en de Meeus Meeussoens-polder. De buurt ten Oerden of ter Couder Yden lag ten westen van Gaternesse. Dit moeten wij op het kaartje plaatsen bij de polder van Johannes Tollins. De akte van 1358 zegt verder, dat de abt van St. Pieter in de zes volgende polders bij Schoondijke alleen de tienden hief: de Costerspolder, 7 of 8 gem. groot, de kleine Hugezotspolder, 11 gem. de Jan Jacobs-polder, 35 gem. de Quaetijdpolder, 26 gem., en in de twee kleine polders, die genoemd worden Gistelpolrekin en Noppenpolrekin, samen ±17 gem. groot. Op het kaartje staat bij al deze polders één punt. Er boven leest men Decimas istorum polrorum percipit sola integraliter ecclesia sancti Petri Gandensis. De dubbele lijn, van deze twee regels uitgaande, zet zich voort door de polders van de parochie Gaternesse. In de negen volgende polders, onmiddellijk bij Groede ge legen, werden de tienden gezamenlijk door beide partijen ge heven. De twee eerste polders, zegt de akte, zijn nog nieuw, d.w.z. na 1348 ingedijkt daar moeten de tienden nog ver deeld worden, te weten in de nieuwe Hugezotspolder „noviter accreto", 39 gem. groot, en in de nieuwe Ghistelpolder, „no viter etiam accreto", 99 gem. van oppervlakte. De overige polders zijn 's Busers polder, 58 gem. Ser Jans van den Steene-polder, 200 gem. de Heerenpolder, 200 gem. Ser Gheeraerds Moers grooten polre contra Groede, 300 gem. Ser Gheeraerds Moers cleene polre, 75 gem. de Cleyem polder, 39 gem. 's Graven-polder, 77 gem. voor zover het „patronaat" van St. Pieter zich uitstrekt. Hier kon de abdij niet in de hele polder rechten doen gelden). Verder was er nog de 's Profs polre Proostpolderwaar

Archief | 1948 | | pagina 74