VIII de hoede van genoemde heren en met medewerking van de betrokken gemeentebesturen ter plaatse opgeslagen. Door de oorlogsomstandigheden moest de collectie herhaaldelijk ver plaatst worden. De heer Hoogenboom is inmiddels overleden. In Augustus 1946 zijn de 231 pakketten per vrachtauto naar ons Museum overgebracht. De voorwerpen moeten nu ge merkt, beschreven en voor nader onderzoek toegankelijk ge maakt worden. De van ouds bestaande samenwerking met het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, directeur dr W. D. van Wijn gaarden, werd voortgezet. Bij besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht van 24 Mei 1940 is onder meer ingesteld een Rijks bureau voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. De toen malige directeur van dit Bureau vroeg 2 Augustus 1940 mijn medewerking als correspondent. Om verschillende redenen heb ik deze medewerking tijdens den oorlog niet toegezegd. In 1946 is in anderen vorm samenwerking van Uw conservator met dit Bureau, directeur dr W. D. van Wijngaarden te Leiden, verkregen. 1 April 1.1. is dit Bureau opgeheven en vervangen door den Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek, tijdelijk gevestigd te 's-Gravenhage, Hoofd prof. dr. A. E. van Giffen te Groningen. Intensieve samenwerking met laatstgenoemden Dienst ligt wederzijds in het voornemen. Op mijn initiatief kwam in 1946 eveneens geregelde samen werking tot stand met de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen, onder leiding van prof. dr C. H. Edelman aldaar. Deze Stichting onderzoekt aard en ontstaan van het landschap van geologische, landbouwkundige en waterstaat kundige zijde en gaat daarbij tevens na, op welke wijze het land naar zijn aard het nuttigst gebruikt kan worden. Op Walcheren zijn de ingenieurs J. Bennema en K. van der Meer voor deze kartering werkzaam, in Zuid-Beveland ir G. de Bakker, op Tolen en Schouwen-Duiveland ir S. F. Kuipers, allen met behulp van karteerders en hoorders. Tweeërlei is het verband hunner kartering met het oudheid kundig bodemonderzoek, zoals ons Genootschap sedert vele

Archief | 1948 | | pagina 8