38 2) de polders, waarvan uitdrukkelijk gezegd wordt, dat zij in 1358 reeds overstroomd lagen, zijn niet in de reeks van uitgebeelde polders opgenomen 3) in 1399 lagen alle polders ten oosten van de polder Brif- feuil of Cysoing onder water zij komen echter wèl op het kaartje voor 4) de tussen 1358 en 1399 aangewonnen polders (Goedtijd, Roekeloze, Gole-polder en Roden polder), welke in de nabijheid van de nieuwe Gistel- en Hugezotspolder moeten gezocht worden, komen op de kaart niet voor. Het kaartje geeft dus de toestand weer van 1358 en vol strekt niet die van een later stadium. Een verdere vergelijking van dit oude kaartje met onze hedendaagse topografische kaart zegt ons, dat de ligging der westelijke polders in grote trekken goed is weergegeven. Zij vormen inderdaad een aaneengesloten reeks alleen de Proost- polder ligt zuidelijker. Ook de ligging van de Gistelpolder ten noorden van de Stenen- en Buizenpolder komt met de topo grafische kaart overeen. De naam Hugezotspolder is echter verdwenen. Hieromtrent geeft de kaart van Pieter Pourbus 1570) 21uitsluitsel evenals over de Kwadentijd-polder. De eerste lag oost van de Gistelpolder en de tweede oost van de Buizenpolder. Verder oostwaarts in de richting van Gater nesse kunnen wij de ligging van de op het oude kaartje af gebeelde polders niet meer nagaan. De overstromingen der 14e en 15e eeuw hebben daar grote verwoestingen aangericht. Bovendien werden in de Tachtigjarige oorlog uitgestrekte gebieden geïnundeerd. In 1585 ontstond ten oosten van de vroegere Kwadentijdpolder het Nieuwerhavense Gat, dat diep in het land doordrong en aan de strekking van polders en dijken nog heden ten dage te herkennen is. Ten oosten hier van lag al het land met de zee gemeen het werd eerst in de tweede helft der 17e eeuw herdijkt in de Generale Prins Willem-polder. Zodoende zijn de trekken van het oude landschap hier vol komen uitgewist. Ook de oudste kaarten, die slechts uit de 21) Pourbus' kaart geldt als een zeer betrouwbare weergave van het Vrije van Brugge. Een fragment van de originele kaart bevindt zich in het Museum Gruuthuse te Brugge gereproduceerd door A. de Smet, De Geschiedenis van het Zwin. Antwerpen, 1939.

Archief | 1948 | | pagina 82