IX jaren bevorderde. De percelen, die de sporen van vroegere menselijke woningen en erven dragen, zijn gebleken voor bepaalde vormen van tuinbouw bijzonder geschikt te zijn. Ten tweede zijn de archaeologica nodig voor de datering van de grondlagen, waarin zij gevonden worden. Wij hopen door deze samenwerking in de eerste plaats op korten termijn te komen tot een overzicht der bevolking van het platteland van Zeeland in perioden vóór 1600. De regi stratie van de gegevens hiervoor is in vollen gang. Op Walcheren verleent ook het Bureau Ruilverkaveling, hoofd de heer W. A. van der Werff te Middelburg, alle medewerking aan deze onderzoekingen. In September nam ik deel aan het onderzoek in de gemeente Rittem van een Frankische woonplaats, die door het afspoelen van de teelaarde aan den dag was getreden. Dit onderzoek stond onder leiding van bij de „Bodemkartering" gedetacheer- den archaeoloog dr P. J. R. Modderman. Te Borsele heeft ons Genootschap een weide met bergje, genaamd ,,Berg van Troje", in eigendom. De bezettende macht had hier bunkers gebouwd en in het bergje manshoge gangen gegraven. Van Duitse zijde is daarbij een kort archae- ologisch onderzoek ingesteld, waarvan een verslag in onze handen kwam. Wij waarderen zeer, dat het gemeentebestuur van Borsele een waakzaam oog hield op voorgenomen en ten dele uitgevoerde maatregelen, die ten doel hadden het perceel wederom in goeden staat te brengen. Ook het Rijksbureau voor de Monumentenzorg heeft hierover advies uitgebracht. Dr W. C. Braat, conservator aan het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden, heeft met instemming van ons Genootschap in October 11. een onderzoek ingesteld waaruit hij opmaakte, dat ter plaatse in de 13e eeuw een kasteel heeft gestaan, dat omstreeks 1300 verwoest moet zijn scherven van aardewerk doen deze datering aan de hand. Boven op het bergje zijn voorts fundamenten van een vierkanten toren gevonden. Rondom het bergje lag een polygonale muur met steunberen. Op het terrein van den voorburcht werd nog veel steenpuin aan getroffen, maar het onderzoek hiervan is tot later uitgesteld.

Archief | 1948 | | pagina 9