50 carrière meer afwisselend dan gelukkig kan worden genoemd. Maar uit al de plaatsen, waar hij heeft gewerkt, Brazilië, Dom burg, Middelburg en Essequibo, liet hij ons werkstukken na, die van zijn kartografisch vermogen een uitnemende indruk geven. De Monumenta geographica van dr F. C. Wieder (p. 97) brengen de mededeling, dat in de Nationale Bibliotheek te Wenen vier ms kaarten van Brazilië worden bewaard, waar van één, afbeelding van de drie steden „Olinda de Phernam- buco, Mauritsstadt ende Reciffo" weergevend, gemaakt door Cornelis Golyath, kaartmaker van Johan Maurits van Nassau, op schaal van 300 Rijnlandse roeden 14 mm 1 c. 77500), ,.ende nu door denselven verrijckt met de forten ende retren- chementen der rebellen Portugesen, die deselve in maniere van belegeringe hebben gemaeckt, met de defensiën van d'onse tegen deselve, a° 1648". De mededeling is waardevol, maar het jaartal kan niet juist zijn. Want Johan Maurits verliet in Mei 1644 Brazilië, terwijl wij boven uit Goliaths leven zagen, dat hij in 1648 al lang in Walcheren zat. Maar in hetzelfde jaar verscheen, met ietwat gewijzigd opschrift, een gravure van deze kaart bij Claes Jansz. Visscher te Amsterdam14). De enige aannemelijke verklaring der ogenschijnlijke moeilijk heid zal nu zijn dat Goliath in 1648 zijn uit Brazilië meege bracht handexemplaar heeft bijgewerkt („ende nu... verrijckt met de forten" enz.), toen Visscher haar in het vredesjaar wereldkundig wilde maken. Wij mogen dus aannemen, dat Goliath in het begin der jaren '40 in Brazilië als kaartmaker werkzaam is geweest. Of ook een of meer der andere kaarten van zijn hand zijn, is zonder raadpleging der originelen niet uit te maken. Dr Wieder zegt van de kaart van Antonio Vaz en Recife in kleuren, in tegenstelling van de andere, die in gewassen inkt is gedaan slechts it agrees with the corres ponding part of the foregoing map by Golyath. Misschien kan een diepgaand onderzoek in de archivalia der W.I.C. over Brazilië over Goliaths werkzaamheid aldaar wat opleveren. Maar noch bij de auteurs, die vroeger daaruit geput hebben, noch bij hen, die er zich thans in hebben ver diept, was hierover iets te vernemen. Zijn kaart is in ieder geval op het Algemeen Rijksarchief niet bewaard. 14) F. Muller. Ned. Historieprenten no. 1966 A; Atlas van Stolk no. 1967. Gereproduceerd in de addition van Mullers Remarkable maps.

Archief | 1948 | | pagina 94