52 fisch zowel als historisch een belangrijk stuk werk. Zij werd, na in 1688 door den landmeter A. van Mey(e)ren 18) te zijn vermeerderd en verbeterd 19in kopergravure gepubliceerd in Smallegange's Cronijk van Zeeland. Het is, na de bekende afbeelding van omstreeks 1550 in de stedenatlas van Jacob van Deventer en de ietwat mistekende plattegrond, die Pieter Bast in de Leidse stadsrekeningen „cunstwercker in chaer- ten van steden" genoemd in 1595 heeft vervaardigd20), de derde in de rij der Middelburgse plattegronden 21uit de bloeitijd, bloeitijd zowel van de stad als van de kartografie. Een schaal wordt niet vermeld narekening leidt tot de conclusie 1 c. 2500 maar de juiste opzet verraadt de vaste hand van den landmeter, niet die van den artist, zoals zijn voorganger. En zoals Van Deventers plattegrond Middel burg weergaf juist op het ogenblik, dat het zich aan zijn middeleeuwse kluisters begon te ontworstelen, die van Bast vlak voor de voltooiing der nieuwe omwalling, zo toont Go- liaths kaart de stad op het hoogtepunt van haar bloei. En nadien is misschien even juist, doch nooit zo fraai en over zichtelijk het stadsplan in beeld gebracht. Boven zagen wij dat Goliath, nog maar kort in Essequibo aangekomen, aan zijn meesters een beschrijving zond van de kust van zijn gouvernement. Of hij die ook zelf in kaart heeft gebracht is niet geheel duidelijk, maar zeker is dat hij daar over gegevens bijeenbracht die den landmeter-wijnroeier, te vens amateur wis- en sterrenkundige Arent Roggeveen, sinds 1658 in Middelburg gevestigd, in handen kwamen en hem in staat stelden in zijn in 1675 uitgekomen kaartboek van de kusten van Midden en Noord-Amerika, het boven reeds ge noemde „Brandende veen" 22), twee kaarten op te nemen, die wel is waar op zijn naam staan doch geheel op de gegevens 18) Hij copieerde in 1685 een kaart van de rivier de Eendracht en maakte in 1690 een kaart van het nieuwe dok te Vlissingen, zie C. de Waard, Inventaris van kaarten en teekeningen (in het Rijksarchief in Zeeland) nos. 418, 1155. 19) Kesteloo, Stadsrekeningen 16751700 (Archief Z. Gen. VIII 4) p. 106. 20) GereproduceerdDr W. S. Unger, De Monumenten van Mid delburg afb. II. 21) Kartografisch minder belangrijk zijn de plattegronden der stad bij Guicciardini, Blaeu e.d. 22) Zie boven p. 47 n. 2 aldaar f. 4 vlg. Het werk bevat een generale paskaart van West-Lndië en 32 kaarten 22 daarvan vermelden „be schreven door Arent Roggeveen."

Archief | 1948 | | pagina 96