53 van Goliath teruggaan 23De eerste heeft tot titel van Rio Soronamo tot R. Demerary. Van het stuk Cupanama tot de Duivelskreek, westelijk van de Suriname-rivier, vertelt Rogge veen deselve is my ter hant gecomen van eenen Goliath, zijnde Ingenieur en Comandeur van Esequeba, met de vol gende Rivier tot Poumeron toe, heel curieus afgeleght". Van Barbiezos tot Rio Demerary, zegt hij verder, passeert men nog vijf rivieren, „gelijck den voornoemden Goliath deselve heeft overgesonden". En na te hebben opgemerkt dat wel slechts kleine vaartuigen daar mogelijk waren, „omdat hy daer gantsch geen openingh en doet noch geen diepten en stelt", verzucht Roggeveen hadde denselven Goliath noch in 't leven geble ven, men zoude daervan beter verlichtinge gekregen hebben. Bij de vierde kaart van Rio Demerary tot Moca en kleyn Oronoque, vermeldt hij dat Goliath de drie in de monding der Essequibo-rivier gelegen eilanden en die daarachter lagen een naam gaf een rif een weinig ten W. van het riviertje Mary la Boura noemde hij Brandthoeck, doch „waerom dit soodanigh van den voornoemden Goliath genoemt is, dat weet ick niet". Tenslotte deelt Roggeveen ook nog mede dat Goliath als „ingenieur ende commandeur" de stad Nieuw Middelburgh en het fort Nova Zeelandia heeft gebouwd. Van zijn werkzaamheid als commandeur in Essequibo weten wij overigens niets. Maar dat hij als ingenieur en landmeter er belangrijk werk heeft verricht, is wel duidelijk. 23) De kaart is nadien door anderen overgenomen, tot onzen tijd, in Venezolaanse atlassen (zie G. L. Burr, Guiana and the Dutch, in Report of the Commission, appointed to investigate and report upon the true divisional line between the Republic of Venezuela and British Guiana (Washington, 1897) I p. 214 vlg.

Archief | 1948 | | pagina 97