JESUITENSTATIES IN ZEELAND, DOOR Dr J. KLEYNTJENS S. J. In de Archives du Royaume de Belgique te Brussel (An ciens inventaires des Archives de la Mission de Hollande. Archives Jésuitiques Flandro-Belgique) bevindt zich als no. 1365 een ms., dat volgens de verschillende Jesuitenstaties der Hollandse Missie alfabetisch geordende, opgave inhoudt van op die staties betrekking hebbende brieven en bescheiden. Deze inventaris ware weinig meer dan een curiositeit, indien de hier beschreven stukken niet voor een groot deel verloren waren, zodat de waarde der korte aanduidingen aanmerkelijk gestegen is. Wij laten hiervan, wat op de Zeeuwse Jesuitenstaties be trekking heeft, met enige korte aantekeningen volgen. Middelburg. Aanvankelijk heeft slechts één Jesuit1de pastorale bedie ning te Middelburg waargenomen. In de tweede helft der XVIIe eeuw achtte Neercassel 2) het wenselijk er een tweede missionaris, in dit geval een seculier priester, heen te sturen. Dit blijkt uit de korte inhoudsopgaven van verschillende stukken, die deel van dit archief hebben uitgemaakt en op de statie Middelburg betrekking hadden. Bij brieven van 28 Oct. 1664 en 9 Jan. 1665 hebben verschillende Katholieken van Middelburg zich tegen toelating van een tweede ziels- zorger verzet. Vermoedelijk waren deze brieven aan Neer cassel gericht en waren de in het onderhavige archief aanwezige stukken dus copieën, doch voor zover ik heb kunnen nagaan zijn zij onder de „ingekomen stukken" van Neercassel niet te vinden (vgl. Bruggeman, Inv. archieven metropolitaan kapittel, p.p. 166 e.v.). Deze verzoekschriften hebben echter niet mogen baten er heeft zich ook een seculier priester te Middelburg gevestigd. Bij Bruggeman vond ik 1) De eerste Jesuit was Nicolaas Romaeus (Romeyns) in 1604, die behalve over Middelburg de zielszorg over geheel Walcheren had, waar geen enkele priester was; cf. A.U. I. 320; B.H. XIV, 118. 2) Vicarius apostolicus, zie Ned. B.W. 4, 1019.

Archief | 1948 | | pagina 84