68 1596 in de rechten laten inschrijven, ofschoon hij ook de theologische colleges liep. Hij had na de voltooiing van zijn studie reizen gemaakt door een groot deel van Europa en zelfs naar Palestina en zich daarna als advocaat in Den Haag gevestigd, waar hij goede sier en veel schulden gemaakt schijnt te hebben. Toen hij tegen de dertig liep en nog altijd onge trouwd was, besloot zijn vader in te grijpen. De oude Jacob Boreel, burgemeester van Middelburg en munt- en reken meester van Zeeland, oefende pressie op zijn zoon uit om werk te maken van een vrouw, en schijnt daartoe het oog te hebben laten vallen op Agnes, de rijke erfdochter van wijlen Dirk Claes Pieterse Hayman (15481600), die zich in 1582 uit zijn geboortestad Zieriksee als koopman in Middelburg had gevestigd, waar zijn weduwe nog altijd woonde, in een huis aan de noordzijde van de Dam.. Een oudere zuster van Agnes, Adriana, was al meer dan tien jaar vroeger met Adriaen van de Perre getrouwd, die beurtelings als raad, schepen en thesaurier van de stad aandeel had in de stedelijke regering. Deze zuster verzette zich tegen het huwelijk, waarschijnlijk omdat haar uit Den Haag minder gunstige berichten ter ore waren gekomen over de levenswandel van haar aanstaande zwager. Ze liet geen middel onbeproefd om haar moeder te bewegen haar toestemming, die ze al gegeven had, weer in te trekken. Boreel, die er de lucht van had gekregen dat er iets niet in orde was, besloot in te grijpen. Vroeg in de morgen, terwijl de meid het asvat schoonmaakt, sluipt hij de achterdeur binnen, die in de Pijpstraat uitkwam, en dringt door tot de kamer van de moeder, die na de scène, die Adriana had ge maakt, de nacht slapeloos had doorgebracht. Door zijn wel sprekendheid weet hij haar te bepraten wel weigert ze in het begin om Agnes te laten komen, maar tenslotte geeft ze toe, en in tegenwoordigheid van het meisje weet hij zo op haar gemoed te werken, dat zij tenslotte vraagt ,,En hoe moet het dan met de huwelijksvoorwaarden Toen zij eenmaal deze vraag gesteld had, begreep Boreel dat hij het pleit gewonnen had. In minder dan geen tijd had hij het stuk door zijn vader, die nog te bed lag, laten tekenen en was met een notaris en twee getuigen teruggekeerd, opnieuw door de achterdeur. Ondanks deze voorzorgsmaatregel kon de geschiedenis toch niet lang verborgen blijven, want de werklui die zich hadden afgevraagd, wat dat moest betekenen dat zo vroeg in de morgen deze deftige heren zo heimelijk door een achterdeur binnenslopen, maakten het wereldkundig. Zo kwam het ook

Archief | 1949 | | pagina 102