101 medicijnen te Parijs. In 1775 keerde hij terug naar Zierikzee als heelmeester en oefende, na daartoe 31 Maart 1782 gead mitteerd te zijn, de praktijk als verloskundige uit Deze schijnt buitengewoon groot geweest te zijn. Na zijn huwelijk met Cornelia Cramer, dat door de dood ontbonden werd, hertrouwde hij Cornelia Kosten, uit welke verbintenis de Zeeuwse onderwijzer en historicus Joost van der Baan geboren werd. Hij woonde te Zierikzee in „den Eenhoorn" aan het tegen woordige Havenpark, toen nog Oude Haven. Waarschijnlijk is zijn portret door zijn zoon Anthonie Le- vinus Cornelis, onderwijzer te Berkel en Rodenrijs, aan de stad vermaakt. Al met al waren deze beide stukken een bezit van beperkt belang, aesthetisch zowel als kunsthistorisch. Jarenlang hebben zij nu eens in het Museum, dan weer in de Raadzaal of in de Burgemeesterskamer gehangen, al naar hier of daar behoefte aan aanvulling bestond. B) In 1943 ontving het Gemeentebestuur bericht namens de erfgenamen van wijlen jhr B. W. F. van Riemsdijk te Amsterdam dat deze aan de Gemeente vermaakt had de portretten van Doctor Pieter Hayman en van diens huisvrouw Aletta Ockersse, beide geschilderd door de Zierikzeese schilder Jacob Lambertsz. Lonck. Deze stukken, oorspronkelijk afkomstig van het Slot Moermond te Renesse, waren voorzien van een in 1899 door jhr van Riemsdijk gestelde aantekening, dat zij na diens overlijden aan de gemeente Zierikzee geschonken moesten worden- Aan de achterzijde van deze schilderijen staat als jaartal 1644 vermeld, hetgeen niet geheel duidelijk is. Dat van Aletta Ockersse, geboren 1594, overleden 1667, is inderdaad gesig neerd 1644 Pieter Hayman, die 5 Juli 1592 was gedoopt, was echter eind 1631 of uiterlijk begin 1632 reeds overleden. Het echtpaar woonde te Zierikzee in het huis, thans Oude Haven no. A 334. Zij hadden 6 kinderen, waarvan 2 op jeugdige leeftijd overleden. Beide schilderijen zijn tijdens de oorlog als door een wonder aan vernietiging ontkomen. Voorzichtigheidhalve had de familie Van Riemsdijk deze stukken in het Rijksmuseum opgeslagen, waar men meende, dat zij afdoende tegen wederwaardigheden als gevolg van de oorlog beschermd zouden zijn. Te Zierikzee echter dacht men anders over het geval en men meende, dat het risico in steden

Archief | 1949 | | pagina 143