X deze zijn blijkens de nauwkeurige bestudering door Marie de Man tussen 500 en 850 geslagen. De levensbeschrijving van St. Willebrord vermeldt, dat deze omstreeks 700 landde en predikte in een plaats, "Walicrum" genaamd. Geen andere dan de genoemde vestiging bij Dom burg komt in aanmerking om hiermede te identificeren. In kronieken lezen wij, dat in 837 de Noormannen (d.w.z. Denen) landden en plunderden op het eiland "Walicrum" of "Wala- cra" en dat de Deen Harald in 841 „Walacra" en enige naburige plaatsen in leen kreeg. Het moet wederom de haven en handelsplaats bij Domburg geweest zijn, die aantrekking op hen uitoefende en meer waarde voor hen had dan eventueel binnenwaarts gelegen schorren. Kort te voren had de Keizer in een gesprek met een nieuw benoemden bisschop van Utrecht de aandacht gevestigd op bpaalde gebruiken der bewoners van Walcheren in strijd met kerkelijke voorschriften. Buiten de aangehaalde schaarse berichten zwijgen de schrif telijke bronnen over Walcheren in deze eeuwen. Alle gegevens van anderen aard, die licht kunnen verspreiden over deze vestiging uit de vroege middeleeuwen, zijn van belang voor de geschiedenis van geheel Nederland en van naburige landen. Het verheugt ons dan ook U te kunnen mededelen, dat het Genootschap een belangrijke collectie van de Domburgse vind plaatsen rijker is geworden. Van de munten en andere metalen voorwerpjes, die in de 80er en 90er jaren der vorige eeuw door ervaren zoekers werden opgeraapt 1zijn er vele door hen verkocht aan de collectionneurs mejuffrouw Marie G. A. de Man te Middel- 1Van den heer K. Labruyère te Domburg heb ik vernomen, dat wijlen zijn vader L. Labruyère de muntjes en voorwerpen placht te zoeken op het strand aan de duinvoet van „Zichtdal" tot „het slag van Joos Joosse, den strandvonder", dat is ongeveer van het strand buiten Westhove tot het verlengde van den tegenwoordigen Duinweg te Oostkapelle, of, technischer uitgedrukt, in de gemeente Oostkapelle tussen de strandpalen 55 en 70. Andere Domburgse muntenzoekers waren wijlen Calmeyn en Sinke.

Archief | 1949 | | pagina 14