112 wij ,,bij hare eerste daarstelling had de school eene bloeiende opgang, en het onderwijs wierd gegeven door een Directeur in de fransche taal, Mathesis, Historie en Aardrijkskunde, in welke drie laatste vakken, hij den titel als Professor vereenigde, en het honorair van 's gemeenten wege genoot, zoo als de Nederduitsche Predikant die in de Latijnsche taal doceerde, ook den Professoralen Titel voerde, en hetzelfde honorair genoot". In het Franse onderwijsstelsel nu gaf de Secondaire School een vooropleiding voor het Lycée en inderdaad waren er van de Secondaire School van Oostburg vijf leerlingen aan een dergelijk instituut aangenomen. Het onderwijs evenwel aan de Franse Lycées kreeg, onder het mom van burgerlijk onder richt, steeds meer een militair karakter, en daarvan waren vele ouders niet gediend. Hiervan ondervond ook de Secondaire School te Oostburg, die zoals gezegd de vooropleiding voor het Lycée verzorgde, de terugslag. Het verval van de Secon daire School werd nog bespoedigd door de ongeschiktheid van den Directeur. Toen deze in Juli 1813 overleed, werd het onderwijs weliswaar voortgezet, maar het instituut was niet meer dan een dag- en avondschool in de Franse taal. Na het vertrek der Fransen verleende de Schoolopziener van het vijfde district in de Provincie Zeeland machtiging om het onderwijs te continueren. Van de oorspronkelijke Secondaire School was weinig meer over en nog veel minder van de Latijnse- De ondertekenaars van het bovengenoemde stuk verzoeken den Commissaris-Generaal van het Onderwijs dezelve niet te supprimeren, maar die voor eene onbepaalde tijd voor vacant en zonder werking op de lijst der Latijnsche scholen te plaat sen, opdat hierdoor de vergunning voor deze plaats moge blijven bestaan, om wanneer gunstige tijden het mogelijk maken, haar wederom uit haar vervalle staat te kunnen en te mogen opbeuren". Deze „gunstige tijden" kwamen in 1946, toen aan de Rijks Hogere Burgerschool te Oostburg een gemeentelijke gymnasiale afdeling werd opgericht, waardoor het Lyceum ontstond, waaraan kort geleden de naam Koningin Wilhelmina Lyceum is geschonken.

Archief | 1949 | | pagina 154