XXIII De conservator der schilder ij en heeft geen verslag ingezonden. Medegedeeld kan echter worden dat het schil derijtje, voorstellend het abdijplein in de eerste helft der 17e eeuw, van de hand van een onbekend meester, door de welwillendheid van den Hoofddirecteur van het Rijksmuseum is gerestaureerd. Het portret van Henri Arnaud, de bekende prediker en veldheer der Waldensen, dat bij de ramp van 1940 veel heeft geleden, werd overgedaan aan de Biblio- thèque Wallonne voor haar historische verzameling. Daar het stuk met Zeeland geen andere relatie had dan dat het in 1820 door een verre verwant van den afgebeelde, die toe vallig in Sluis woonde, aan het Genootschap werd geschonken was deze transactie voor beide partijen van voordeel. De conservator der vroeg-historische voor werpen heeft het volgende verslag uitgebracht „Uit de nalatenschap van wijlen den heer W. G. Boot te Burg ontvingen wij een aantal middeleeuwse scherven, ge vonden bij graafwerk in hem in eigendom toebehorende per celen, genaamd „het Hoge Burg" aldaar. Reeds vaak is de aandacht gevestigd op dit merkwaardige terrein, de enige overgeblevene der ronde burgen, waarmede op het einde der 9de eeuw de bewoners van Zeeland en Vlaanderen zich uit eigen kracht trachtten te beveiligen tegen de overvallen der Noormannen. De verdedigingswerken bestonden uit een gracht en een wal, gemaakt uit de vaderlandse materialen aarde, zoden en rijshout. De heer Boot heeft bij zijn leven het onderzoek van dit terrein met alle macht bevorderd, maar aan zijn wens naar een minutieus en uitvoerig onderzoek is nog niet voldaan. Een begin van oudheidkundige opgraving is in 1940 door de bezettende macht gestuit. Het is dringend gewenst, dat zulk een onderzoek uitgevoerd wordt, vóórdat graaf- of bouwwerken vorm en inhoud van dit monument verstoren*. Het ligt in het voornemen van de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek hiertoe het volgend jaar over te gaan (N. v. d. R.).

Archief | 1949 | | pagina 27