XXVI kaveling Walcheren en de Dienst Uitvoering Werken doen wat zij kunnen om bergjes in Zeeland te behouden en het onderzoek ervan te bevorderen. Toch zijn in de laatste jaren nog telkens bergjes beschadigd of geheel afgegraven. Effec tieve bescherming van alle percelen, die in de bodem archaeo- logische gegevens bevatten, is dringend nodig. Dit geldt niet alleen voor bergjes, maar ook voor andere percelen, waar duidelijke sporen van oude bewoning waargenomen zijn. Het doel dezer bescherming moet niet zijn, zulke percelen tot in lengte van dagen alle onveranderd te laten liggen, maar ten eerste, indien graafwerk in deze percelen nodig is, het zo in te richten, dat deskundigen vooraf zoveel mogelijk oudheid kundige gegevens eruit halen, en ten tweede, zoveel te be houden, dat ook latere generaties met nieuwe methoden ar- chaeologisch onderzoek kunnen doen. Het gaat bij dit alles niet zozeer om het opgraven van oude voorwerpen, als wel om grondstructuren, die slechts bij deskundige opgraving zichtbaar gemaakt, opgemeten en afgebeeld kunnen worden." Als conservator van het Kabinet van Natuurlijke Historie berichtte de heer Van der Feen ,,In de opstelling voor bezoekers konden nog geen verbete ringen worden aangebracht, hoe nodig deze ook zijn. Van ambtenaren der Nederlandsche Heide Maatschappij ontvingen wij het basale stuk van een onderkaaksbeen van een Groenlandse Walvis, Balaena mysticetus L., gevonden in weiland onder Buttinge. Als de Nederlandse walvisvaarders in de 17e en 18e eeuw in de Noordelijke IJszee een walvis hadden afgespekt, zetten zij de beide onderkaaksbeenderen rechtop tegen de mast van hun schip en vingen de olie „kneukolie"op, die eruit droop. Na thuiskomst plaatste men deze smalle, tandeloze, 5 a 6 m lange kakementen in de wei landen om als schuurpaal voor het vee te dienen. Tot 1935 (Archief, 1936, p. XIX) stond zulk een kaak in een weiland aan de Breeweg (gemeente Middelburg). Het bovengronds geplaatste gedeelte dezer schuurpalen verweerde, brak af en

Archief | 1949 | | pagina 30