16 zo groot te rekenne, doe rebaterden zi die summe van den prosentwine alze vele als die voorseide 256 lb. 13 s. ende 4 d. droeghen. Ende dit willen zi wel toghen bi den brieven daer zi mede rekenden op die tijd, dat zi rekenninghe daden hier te voren ende daeraf dat zi hebben utehanghende lettren, Ende es dat zake dat zi se hier verliesen zullen, zo zullen zi se verhoghen ende verhalen op die prosentwine"18). Bijgevolg zouden de uitgaven voor presentwijnen in werke lijkheid 256 lb. 13 s. 4 d. meer bedragen hebben dan in de rekening opgegeven werd. Ongelukkig bezitten wij niet het totaal voor die rubriek in het klad. Tevens ontbreken een paar partiële sommen, doch de som van de gekende gedeeltelijke totalen bedraagt reeds merkelijk meer dan 189 lb. 4 s. 4 d. Het is ons onmogelijk de bewering van de schepenen volledig te controleren daar de berekening van de ontbrekende ge deeltelijke totalen in het klad en de verificatie der andere sommen bij gebrek aan gegevens onuitvoerbaar is. Door de wijnrekening met 256 lb. 13 s. 4 d. te verminderen moesten de schepenen het ter goedkeuring voor te leggen net vervalsen. Die vervalste wijnrol bezitten wij. Het is onmo gelijk enige overeenkomst te ontdekken tussen het klad en het net. Zo het net niet de datum 1309 droeg en het totaal er van niet met dit van het net der grote rekening overeen kwam, zou men weigeren die wijnrol aan vermeld jaar toe te schrijven. Om reden van die vervalsing geven wij hieronder het klad der wijnrekening uit dat alleen met de werkelijkheid over een stemt (no. II). Een tweede punt licht ons in over de uiterst foutieve chronologie van de rubriek Dit es dat men heift verreiden. De „ghemeente" beschuldigde de ontvangers meer gerekend te hebben dan zij in werkelijkheid uitgaven, daar zij niet minder dan 20 weken meer in het jaar gemaakt hadden ..danne God in maecte". Luisteren wij naar de uitleg der schepenen „Andworde op die faute van den 20 weken, die te vele int jaer zijn gherekent, daeraf dat zi zegghen dat men 541 lb. weder zoude keren der ghemeente. Daertoe toghen die ont- fanghers ende zegghen, al es dat sake dat die clerc ghescreven heeft 20 weken meer danre tiaer in heeft, dat cam bedi dat dicwilen gheviel binden jare dat men ute zendde omme den groten nood van der poort ende omme den kenleke orbore van den pondere diverse scepenen ende diverse persone in diversen 18) De Saint-Genois no. 1241.

Archief | 1949 | | pagina 50