17 steden, ja dickewilen tote vier partien of tote viven of tote zessen, Here, ende omme dat in dustaneghen orbore die dicwilen te doene waren binden jare die stede vele te doene hadde med ghelde, zo ghevielt dat diegone, die ute reden elkerlijc in die bederve, dae hi ghesend was van der stede alven, den cost zelve ute lenen moesten omdat die stede gheen gheld en hadde te dien tiden, ende dat men niet mochte summeren wat dese diverse persone verterden tere summe dat zi niet te gader en rekenden. Ende hierbi zo ghevield dat die clerc screef in die rekeninghe zomwilen van vier weken, zomwilen van 5 weken ende zomwilen van 6 weken, dat hi sculdigh hadde gheweest te zettene ende te scrivene al op ene weke, omdat al dese voorseide cost van al desen voorseiden partien op ene weke ghedaen was. Ende dit gheviel dicwilen binden jare, waer bi dat die 20 weken hogher risen bi roeke loosheden van den clerc, ende bi roekeloosheden van den- ghenen, die tgheld ute leenden, dat zijt niet daden scriven op die weke dat verteerd was ende gheleend" 19). Wij mogen hieruit wel afleiden dat, gezien dezelfde om standigheden in andere steden soms ook aanleiding tot der gelijke missingen moeten gegeven hebben, het wel gevaarlijk kan zijn een rekening eerder nog het net dan het klad tot basis te nemen voor de juiste chronologie van historische gebeurtenissen. Tenslotte zij er nog op gewezen dat de ontvangers van het schepenjaar 1309 hun uitgaven voor het ..uutriden" over het begin van het volgend jaar voortzetten. De schepenen ver klaarden dat de staat van de stede met vertraging aan de nieuwe wet werd overgemaakt. Anderzijds bewezen zij dat de posten uit hun rekening niet voorkwamen in die van het volgend jaar. In alle geval was het een onregelmatigheid in de boekhouding. I. REKENING DER STAD AARDENBURG VAN HET JAAR 1309—1310. ORIGINEEL, perkamenten rol van 4880 mm lengte, bestaande uit negen aan elkander genaaide stukken. De breedte der eerste acht is 263 mm. en van het negende 225 mm. De eerste twee stukken zijn aan de linkerzijde erg beschadigd en werden aan de rugzijde hersteld door middel van een band opgeplakt papier. Brussel, Algemeen Rijksarchief, Rekenkamer, Rolrekeningen, no. 2912. Op de rug (met zelfde hand als de rekening) 19) De Saint-Genois no. 1241.

Archief | 1949 | | pagina 51