54 De twee jaar geleden verschenen historische roman van Annie RomeinVerschoor, Vaderland in de verte (1948), heeft in brede kring een diepere kijk op het leven van Hugo de Groot gegeven, dan de meesten onzer tot dusver bezaten. Een der verdiensten van dit boek is, dat het ons de toch altijd wat abstracte figuur van deze eenzame als een levend mens voor ogen stelt. De kritiek heeft, niet zonder recht, opgemerkt dat de schrijfster aan Maria van Reigersberch meer recht heeft laten wedervaren dan aan haar man. Inderdaad heeft Annie Romein zowel het kleine meisje in haar onbezorgde spel als de beredderende moeder en huisvrouw in haar zorgenvolle leven met een warmte en een gloed getekend, waardoor deze figuur een eigen leven heeft gekregen als nooit tevoren. Kende het grote publiek Maria tot dusver vrijwel alleen als de listige vrouw, die haar man in de boekenkist uit Loevestein wist te smokkelen, in Vaderland in de verte komen heel haar leven en vooral ook heel haar persoonlijkheid als vrouw, echtgenote en moeder tot hun recht. Hoe is Hugo de Groot aan deze Zeeuwse gekomen Maria van Reigersberch stamde uit een familie, die van Noord-Beveland afkomstig was2). Haar grootvader Jan Janssen Reygersberch 3), omstreeks 1510 te Kortgene geboren, nam in 1532, toen het eiland onder water kwam te staan, de wijk naar Vere, waar hij zich als apotheker vestigde. In zijn vrije uren wijdde hij zich aan de geschiedenis van zijn ge boorteland zijn Cronijcke van Zeelandt, die in 1551 bij de Weduwe van Heinrick Peetersen in Antwerpen het licht zag want in Zeeland had men destijds nog geen drukkers en uitgevers is de eerste kroniek van enige omvang, die uit sluitend aan ons gewest gewijd is. Hij stierf vóór of in het begin van 1565 en liet twee zoons na. De oudste, Jan, van wie wij het geboortejaar niet kennen, werd evenals zijn vader apotheker. Aangezien hij de nieuwe leer toegedaan was, werd hij door Alva verbannen 4) en nam in 1567 de vlucht naar het buitenland. Toen de politieke situatie zijn terugkeer mogelijk maakte, werd hij de eerste ouderling van de gereformeerde kerk van Vere5). Op 15 Januari 1575 stelde Willem van Oranje hem tot een van de vierentwintig raden van de stad aan 6 Hij stierf 9 Maart 1591 en werd in de Grote Kerk begraven. Hoezeer hij zich rekenschap heeft gegeven van de ijdelheid van alle leven en van alle aardse eer, blijkt uit zijn grafschrift, dat men wel aan de Groot heeft toegeschreven, maar dat hij naar ik vermoed zelf zal hebben opgesteld 7). Of hij getrouwd

Archief | 1949 | | pagina 88