59 leraar Baudius in een brief aan de Groot over hem als een gemeenschappelijke relatie 26en in Juli d.a.v. noemt de Groot zijn naam in een brief aan Heinsius27). Er is alle reden aan te nemen, dat de Groot door Nicolaes met diens zuster Maria in kennis is gekomen. Waarschijnlijk zouden we daarover meer weten, wanneer we de mémoires bezaten, waaraan Maria begonnen is, maar die ze klaarblijkelijk niet voltooid en zelf vernietigd heeft28). Maria van Reigersberch 29was op 7 October 1589 geboren. De doopregisters van Vere begonnen pas ze zijn nu alle verbrand -met 1594 en in het Roomse Boulogne zal Maria zeker niet gedoopt zijn, zodat het niet met zekerheid na te gaan is, of zij in Vere is geboren, dan wel, zoals algemeen aangenomen wordt, in Boulogne. De aanhef van het bekende gedicht, dat de Groot in 1621 op haar schreef, laat eigenlijk geen plaats voor twijfel over Boulongie, die wel eer de voester had geweest Van haer, die by haer heeft mijn leven en mijn geest Boulongie hoogh en laegh, gelijck als zijn de keeren, Die mijn en haer gelucks lichtvaerdigheyt doen leeren, Hoe weynigh docht mijn Lief, mijn alderwaerste pandt. Doen sy in d'eerste jeught gingh wand'len hier op strandt. Of plucken in haer schoot de bloemkens van de velde, Of hier u lammerkens, of daer u schaepkens telde. Of vrolijck van gemoedt gingh treden over straet. Of and're dochters gaf een vriendelijcke praet, Dat haer jongh hart noch eens met Min sou zijn ontsteken30). Uit deze regels kan men moeilijk iets anders lezen, dan dat Maria niet alleen in Boulogne geboren is, maar er ook als jong kind nog (of weer?) geweest is. Men vraagt zich af, wat Pieter van Reigersberch bewogen heeft, met zijn vrouw naar Boulogne te trekken, toen zij in blijde verwachting was Annie Romein geeft er deze voorstelling aan, dat hij in 1586, als vele Hollandse en Zeeuwse regenten, die de grond wat warm onder de voeten was geworden, naar Boulogne was getrokken, waar hij handelsbetrekkingen bezat. Terwille van de nieuwe, die hij er tijdens dat verblijf zou hebben aange knoopt, zou hij dan in de zomer van '89 er nog eens met zijn vrouw heengereisd zijn, en doordat hun verblijf er wat langer duurde dan in de bedoeling had gelegen, werd Maria niet in Vere, maar op Franse bodem geboren31). Deze voorstelling heeft veel aannemelijks en er is in elk geval niets, dat er mee

Archief | 1949 | | pagina 93