XV Engeland uit Noord-Amerika in Zeeland ingevoerd (zie Ar chief 1930 p. XXIII), is op de oesterbanken nog steeds lastig, ondanks de bestrijding. Een vroeger niet in Zeeland opge merkte parasiet, Mytilicola intestinalis Steuer, zet de mossel cultuur thans nagenoeg geheel stop. Volgens de onderzoe kingen van Korringa is dit organisme uit de Middellandsche Zee hier gekomen, waarschijnlijk met besmet mosselzaad uit de Duitsche Bocht. De productiviteit van zeepokken is sedert de inundatie aan alle inwoners van Walcheren bekend (zie Archief 1944-1945 p. 5). Deze dieren planten zich voort door larven, die een tijd lang vrij in het zeewater rondzwemmen en zich vervolgens op stenen, houtwerk of scheepswanden vastzetten. Elminius mo- destus Darwin is een soort zeepok, die aan de kust van Nieuw-Zeeland in de getijdenzone algemeen voorkomt. In de zomer van 1945 is deze soort voor het eerst in Engeland opgemerkt en wel in Chichester Harbour, West Sussex (Na ture 159, 501 reeds terstond met de verrassende dichtheid van 200 jonge exemplaren per vierkante inch. Ook op de romp van schepen in verschillende Engelse havens vond men dit organisme, o.a. op die van een schip, dat regelrecht uit Nieuw- Zeeland naar Engeland gevaren was. Blijkbaar hebben de dieren zich dus in Engelse havens voortgeplant en in de om geving verspreid en vastgezet. Aan de Nederlandse kust werd deze soort in 1946 en '47 levend aangetroffen op drijvende voorwerpen, scheepswrakken en palen tussen Loosduinen en V/assenaarsche Slag (Het Zeepaard 8, 26). Het dier heeft zich zo snel verspreid, dat het in 1950 door verschillende waarnemers reeds op vele plaatsen in Zeeland is verzameld. Voortdurende waakzaamheid is nodig in verband met het gevaar van borende organismen voor onze zeeweringen en havenwerken. De Rijkswaterstaat verschafte interessante ge gevens dienaangaande uit de sluis te Veere. Tweemaal viel het voor, dat een jonge mannelijke reuzen- haai, Cetorhinus maximus (Gunner), synoniem Selache maxi~ ma (Gunner), levend strandde en ter plaatse nog vers door Uw conservator kon worden onderzocht 11 April 1950 te

Archief | 1951 | | pagina 19