XVII Nieuw-Namen in de gemeente Clinge ligt, uit tertiaire afzet tingen bestaat en dat deze formatie daar nagenoeg aan de oppervlakte ligt en bij afgravingen telkens ontsloten wordt is ontdekt door A. Walraven, geneeskundige te Hoek (bi' Terneuzen), die in de Middelburgsche Courant van 4 Juni 1857 en 15 Mei 1858 hierover publiceerde. In Juli 1858 be zochten dr A. A. Fokker en dr G. van Hennekeler uit Middel burg tezamen met Walraven genoemde heuvel en brachten in November d.a.v. hierover een rapport uit aan ons Genoot schap. (Deze historische bijzonderheden ontleen ik aan F. Nagtglas, Zelandia Illustrata 2, 733, en Levensberichten van Zeeuwen p. 923. Bestaat bedoeld rapport nog Uit deze tijd zullen de fossielen uit De Kauter stammen, die nog thans, op carton geplakt, in ons Museum aanwezig zijn. In 1860 heeft W. C. H. Staring deze plaats vermeld in zijn handboek ,,De Bodem van Nederland" (2, 263, 264), en evenzo doen alle latere handboeken over de geologie van Nederland. In 1910 stelden E. Heimans (De Levende Natuur 15, 156159) en P. Tesch (T.K. Ned. Aardr. Gen. (2) 28, 9599) ter plaatse een onderzoek in. Wijlen pastoor F. E. Vermeulen te Nieuw-Namen heeft het onderzoek van dit terrein altijd bevorderd. Thans doet dit de heer C. A. van der Heyden, hoofd der R.K.L.S. aldaar. Wegens de onvruchtbaarheid van de bodem van de Kauter hebben vele eigenaars er de voorkeur aan gegeven hun grond af te graven en per voer te verkopen in plaats van deze te bebouwen. Hierdoor zijn vele percelen verlaagd. Andere zijn voor onderzoek ontoegankelijk doordat zij met gebouwen of wegen bezet zijn. Een thans bestaande ontsluiting, die de structuur van de heuvel duidelijk laat zien, wordt door een uitgebreide vuilnisbelt ontsierd en bedreigd. De aandacht van de Provinciale Planologische Dienst en van de stichting „Het Zeeuwse Landschap" is op dit terrein gevestigd. Steeds meer wordt Zeeland bekend als vindplaats van fos siele schelpen. In de 19e eeuw verzamelden Belgische zoölogen deze aan hun Noordzee-strand en aan de kust van Zeeuwsch-

Archief | 1951 | | pagina 21