XVIII Vlaanderen. Dat ook aan het strand van Walcheren en Schouwen schelpen uit het Tertiair en Pleistoceen aanspoelen, was vóór 1910 bekend aan P. de Bruyne te Middelburg. Daarna publiceerde W. G. N. van der Sleen hierover in zijn proefschrift van 1912 (p. 138) en in de Levende Natuur (1916, 20, 403 vlg.). F. C. van Heurn publiceerde gegevens in 1927. Een grote stoot aan het onderzoek is tussen 1920 en 1940 gegeven door C. Brakman te Nieuw- en St.-Joosland, die intensief verzamelde aan het strand en op de Kaloot (een zandplaat in het Zuid-Sloe) en dit materiaal even intensief bestudeerde. Aan hem vooral dankt ons Museum een uitge breide en grotendeels gedetermineerde verzameling hiervan. Tegelijkertijd brachten andere particulieren en musea collecties bijeen. C. O. van Regteren Altena wijdde aan dit onderwerp een groot deel van zijn proefschrift (1937), dat in 1936 als verhandeling reeds door het Bataafsch Genootschap met eer gouden medaille bekroond was. Sindsdien heeft het verza melen en bestuderen geregeld voortgang gehad. Vroeger was men aangewezen op enkele boringen en op de fossiele schelpen, die door zee of rivier uit de bedding waren losgewoeld en vervolgens op het strand of op een zandplaat waren geworpen. In de laatste decennia is het verzamelen vergemakkelijkt, doordat in de Wester-Schelde bij Ellewouts- dijk tertiaire schelpen in grote hoeveelheden worden opge zogen om tot schelpkalk of tot kippengrit te worden verwerkt, zodat men met medewerking van de betrokken fabrikanten ook op de opslagplaatsen verzamelen kon. Ondanks de massale exploitatie is genoemde vindplaats in de Wester-Schelde nog steeds niet uitgeput. Wij hebben hier dus te doen met een opeenhoping van schelpen van weekdieren, die in het Scaldi- sien, d.i. naar schatting 10 millioen jaar geleden, niet ver hiervandaan geleefd hebben. Niet alleen het aantal individuen is groot geweest, ook de toenmalige rijkdom aan soorten is veel groter geweest dan thans. Op de mogelijke verklaring van dit feit kan ik hier niet ingaan. In een latere periode, het Pleistoceen, leefden hier de grote

Archief | 1951 | | pagina 22