16 kortmeulen sneed), soms een wagenberging of schaapskooi. De uiterlijke vormgeving vertoont eveneens een vernieuwing, want de wanden zijn tot op mendeurhoogte opgetrokken, zodat de dakvoet niet meer onderbroken wordt en men tevens tas- ruimte wint. Deze nieuwere vorm, waarbij men dan meestal een zadeldak van rode oud-Hollandse pannen heeft toegepast, is het alge meen voorkomende Zeeuwse type geworden, zowel bij aan gebouwde als bij vrijstaande schuren. Door het verhogen van de wanden, die men soms door stenen muren verving, werden de opgelegde balken tenslotte moerbinten en de gebintstijlen standvinken. Bij kleine bedrijfjes reduceerde men de drie- beukige schuur weer tot een tweebeukige. Een zeer moeilijk gebied voor de onderzoeker van het boe renhuis is Goeree-Overflakkee, een eiland, dat men, ondanks enkele afwijkingen in het dialect, cultureel tot Zeeland mag rekenen, maar waar tevens andere invloeden hebben gewerkt. De oudste nog bestaande vorm behoort tot het Vlaamse- schuurtype, dat in het begin der 17e eeuw in West-Brabant ontstond en waarover wij later uitvoeriger zullen spreken. Hoewel het aannemelijk schijnt dat ook Goeree-Overflakkee oorspronkelijk een Zeeuwse hoeve kende, de bewijzen ont breken vooralsnog. De afbeeldingen op de cartografische archivalia komen ons apocrief voor. De voorbeelden te West- Goeree29) van 1610 en uit de omgeving van Melissant van 1694 30en 1700 31vertonen schematisch aangegeven stenen huisjes met kapbergen evenals die betreffende het eiland in het gegraveerde kaartboek van den Lande van Voorne 1695) 32 Een bij Nieuwe Tonge gevoegde ets van Jan Luiken laat weliswaar een primitieve boerenwoning met aangebouwd houten schuurtje en een kapberg zien, maar wanneer bij Ouddorp (Goeree) een Noordhollandse hoeve met vooreind als vignet wordt afgebeeld, kunnen wij de eerste prent ook niet als bewijsmateriaal beschouwen. Slechts op een kaart van 29) Alg. Rijksarchief, Cat. Hingman nr 2216 (kaart van de West duinen en annexe polders op Goeree, door Jacob Cornelis Koutter, 10-10-1610). 30) Alg. Rijksarchief id. nr 2226 (kaart van de polder Roxenisse, door Gideon van Rest, 1694). 31) Alg. Rijksarchief, id. nr 2241 (kaart van de polder Kraayersplaat, door G. van Rest en A. Quack, 26-5-1700). 32) Alg. Rijksarchief, Kaartboek E, kaart van den Lande van Voorne, 1695.

Archief | 1951 | | pagina 40