23 vanaf de dorsvloer bereikbaar. Naast de laatste ruimte is tenslotte een kippenhok (roest) ingericht. Op de wurft zijn de mestvaalt met varkenshok naast de stalgevel en de wagenschuur verdwenen. Thans stalt men de karren in het laatste gebintvak en heeft daartoe in de achter gevel toegangsdeuren aangebracht. Een soortgelijke langsdeelschuur liet de Zeeuwsch-Vlaamse pionier Vogelvanger kort na 1850 op zijn modelhoeve bou wen37). In tegenstelling met de eveneens aanwezige stenen dwarsdeelschuur, die hij Vlaams noemt, geeft hij hier de naam Zeeuws type aan De dorsvloer was beklinkerd en op de plaats, waar 's winters het plankier kwam te liggen om op te dorsen, iets verlaagd. Aan de ene zijde waren de stieren- en varkenshokken met de kalverpotstal (met voerluiken in het scheidingsschot), aan de andere kant de bietenkelder en de tas voor tarwe en erwten. De termen Zeeuws en Vlaams zijn niet zeer helder in dit verband, want zijn z.g. „Vlaamse" schuur is vanouds inheems en het „Zeeuwse" type met uit zondering van genoemde voorbeelden onbekend. Bij de woonhuizen komen enige varianten voor, die ge bruikelijker zijn. Walcheren, waar na de Franse tijd veel buitenplaatsen tot bedrijven zijn verbouwd, laten wij buiten beschouwing, evenals de reeds besproken boerenwoningen op Goeree-Overflakkee. Enige oude hoeven op Zuid-Beveland hebben de gang in de lengte langs de kamers en de huisdeur in de kopgevel. Dit was het geval bij een van de zeldzame voorbeelden van rijke architectuur in het gewest, n.l. ,,'t Hof den Beyster" uit 1654 onder Wolfaartsdijk (afb. 9) 38De gevel was uit IJselsteen opgetrokken met banden en hoekafsluitingen van rode baksteen, terwijl ook de segment- en kielbogen en het sierverband van de hoogvelden der muuropeningen van dergelijke steen waren gemetseld. De trappen werden door een overhoekse toppinakel bekroond en het geheel door sierankers verlevendigd. Het vooruus, dat tot winterverblijf diende, bezat een fraai tegel tableau uit de stichtingstijd. Helaas is dit uitzonderlijke spe- 37) E. Vogelvanger. Beschrijving eener hofstede in Zeeland (Land van Hulst). (De nieuwe Boeren-Goudmijn, 3e jrg., 1866, kol. 65108, 267—272 (reeds eerder verschenen in: De Akkerbouw)). 38) J. J. Polderman, 't Hof Den Byster in Wolfaartsdijk (Historia, jrg. 16, 1946 blz. 106109). Zie ook' Voorl. Lijst Ned. Mon. Gesch. en Kunst, Deel VI Zeeland (Utrecht, 1922), blz. 282.

Archief | 1951 | | pagina 49