24 cimen in 1926 onder de moker gevallen en is de aangebouwde schuur in 1945 verbrand. Een dergelijke, zij het iets eenvoudiger 'oeve was ,,De drie Klauwen" uit 1679 te 's-Heerenhoek (Z. Bev,39Boven het keldervenster waren met rode en witte saus drie grote handen geschilderd, die vtolgens de legende herinnerden aan de voorspelling van een schele roodharige bedelaar met één arm. Deze zou de zwangere boerin, die hem als getekende wegzond, toegeroepen hebben, dat zij een kind met drie klauwen zou krijgen. Het is echter waarschijnlijker, dat deze figuren een afweerteken voorstelden, evenals de kalkkruisen boven de kelderramen van vele Zuidhollandse boerderijen. In 1939 is ook deze hofstede gesloopt en slechts het glas-in-lood boven licht van de deur in het nieuwe huis herinnert aan het ver dwenen symbool. Nog simpeler is het woongedeelte van een boerderij te Oudelande bij Goes. Ook hier is de huisdeur in de korte gevel aangebracht, maar deze geeft nu onmiddellijk toegang tot een voorspenne met nevengelegen opkamer (achtecspenne)Tussen deze beide vertrekken en de schuur ligt de woonkeuken. Enkele woonhuizen op Tolen vertonen eveneens afwijkin gen soms is de ingang in de kopgevel en liggen naast de gang (buitenvloer) enerzijds het 'mis met de achterkaemer, anderzijds de knechtenkamer of moos (de in West-Brabant gebruikelijke term voor spoelkeuken) een andere keer liggen opkamer, keuken en pronkvertrek naast elkaar aan de korte zijde en bevindt de huisdeur zich in de lange gevel aan het eind van een dwarsgang, zoals bij ,.'t Huys Vermuyden" aan de Kettingdijk in de Schakerloopolder. Na de oorlogsschade is deze gave woning gelukkig weer in de oude vorm hersteld. De schaapskooi, een eenvoudig rechthoekig gebouwtje uit 1840'50 met houten wanden en pannen zadeldak, is echter in 1947 gesloopt. Evenals op Schouwen en Zuid-Beveland waren de schaapskooien echter doorgaans open de dieren van 't oude Zeeuwse ras werden voor wol en mest gehouden en langs de dijken, op stoppellanden en op de schorren geweid Bij hoogwater konden zij in veiligheid worden gebracht binnen omwalde vluchtplaatsen (holle stellen), waar ook de hut van 39) G. van Oosten, Hofstede De drie Klauwen (Ons Eigen Volk, 15e jrg„ 1944). J. W. Niemeyer, Afweertekens op boerenwoningen (Het Kompas, orgaan van de Nationale Levensverzekering-Bank N.V., XXIe jrg. 1948) blz. 2.

Archief | 1951 | | pagina 50