27 De kern van de stolp (afb. 10) werd gevormd door het hooivak tussen twee gebinten met dubbele korbeelswaarvan de opgelegde balken aan de zijde van de koestal een meter overstaken, Hierop lagen twee platen, die met genoemde balken een ringgording vormden, waarop de sporenkap rustte, die weer door haanhouten was versterkt. De buitenstijlruimte aan de voorzijde werd ingenomen door het van IJselsteen- muren voorziene woongedeelte. De ingang was in de spoel keuken tevens bakhuis gelegen, die in verbinding stond met de deel en met een dwarsgang, waaruit men de woon keuken (met bedsteden) en vervolgens de zitkamer bereikte. Uit dit laatste vertrek kon men via een gang in de koestal komen. Langs een der planken zijgevels van het bedrijf s- gedeelte liep de deel, waarvan de mendeuren aan de achter gevel insprongen ten opzichte van de jongveepotstal. Aan de andere zijde van het hooivak was naast een open paardebox de koestal ondergebracht met afgeschoten voergang, stand plaatsen, groep en mestgang. De dieren waren vastgebonden aan koestaken tussen een lage voerbak en de koezolder. Oorspronkelijk zal hier, evenals elders op Schouwen (o.a. de voormalige stal in de stolp Verseputsweg K 104) een oud-Zeeuwse indeling zijn geweest, echter met dien verstande, dat de koeien met de koppen nu niet naar de voergang langs de tas waren geplaatst, maar naar de buitenwand, hetgeen ruimte uitspaarde, daar de voergang tevens mestgang was. Zij stonden paarsgewijze tussen dwarsschotten opgesteld, met de achterpoten op een zware plank, de bri(t)s, die door paaltjes in de ondiepe houten groep op zijn plaats werd ge houden. De koeiehank was met losse planken belegd de naar buiten aflopende standplaats bestond slechts uit gestampte klei, waarop het hooi werd voorgeworpen. Toen de gemengde voedering opkwam, sloeg men op geringe afstand van de buitenwand enige paaltjes schuin in de grond tot steun van een plank (bij wijze van trog), die men later weer verving door een hoge voerbak45). Bij de omschakeling van weide- op gemengd bedrijf in het laatste kwart van de vorige eeuw is een enkele stolp verbouwd, zoals die van de familie Van der Wekken aan de Hekelweg te Duivendijke. welke in 1924 werd gesloopt 4C). De oorspron kelijke hoeve bestond weer uit een centraal gelegen hooivak 45) Welwillend medegedeeld door architect L. Beye te Veere. 46) Met foto's van zes andere stolpen bewaard in de Atlas Zelandia Illustrata (Cat. II nr 1679).

Archief | 1951 | | pagina 53