36 Het bakstenen en met pannen gedekte woonhuis (afb. 14) vertoonde een latere ontwikkelingsvorm en bezat een woon keuken (met de deur voor dagelijks gebruik, de zoldertrap en een tweetal kleine vensters met diefijzers) en een opkamer ernaast, terwijl zich voor de eerste een zitkamer (met de zelden gebruikte hoofdingang) en een (later afgescheiden slaap kamertje en voor de tweede een groter slaapvertrek bevond. Tegen de kopgevel is een bakhuis met oven en privaat opge trokken. De in de lengte aangebouwde schuur was voor een wijziging in 1938 (waarbij ook het woongedeelte enige kleine verande ringen onderging) van houten wanden en een strodak voor zien. De gebinten waren op Frankische wijze in de wander opgenomen en droegen op de moerbalken Hollandse spanten. De mendeuren gaven toegang tot de dorsvloer met aan weers zijden tasvakken van één hiervan was een kippenhok afge scheiden, van het andere een veulenbox en een bietenberging. Op dit onderdeel volgde wederom zonder binnenverbinding de dubbelrijige dwarsstal, die geheel met keien was geplaveid en met een slietenzoldering overdekt. De koeien stonden weer in open boxen en werden gevoerd uit de latere hoge houten bakken, die men vanaf de middengang vulde. De laatste ruimte van de schuur was bestemd voor paardenstal en ook hier moest de ruif van achteraf gevuld worden. Op het erf kwamen nog een wed, een berghok en eer zwingelkeet (t. b. v. vlasbewerking) voor en naast de oper mestvaalt het houten wagenhuis met de varkenshokken. Een overeenkomstig type uit 1810 echter met vrijstaande woning stond aan de Rijksweg M 72 in hetzelfde dorp. Dc ankerbalk-gebinten van de schuur waren echter vrij in de ruimte geplaatst, teneinde met behoud van de lange zijwander een grotere zolderhoogte te verkrijgen. Ook deze hoeve is in 1944 verwoest. In het gehucht Ter Hofstede onder Retranche- ment staat nog een boerderij, die evenals sommige ontwikkelde ,,West-Vlaamse langgevels" uit twee hoofdelementen bestaat een woning met aangebouwde stal (en doorlopende zolder) en een vrijstaande schuur met tas, deel en tweede koestal (met dwarsschotten) 6B). Wij menen met het bovenstaande te hebben aangetoond, dat de Zeeuwse hofstede van oorsprong een Frankisch type 63) Vriendelijke mededeling van dhr L. Bootsgezel te Cadzand.

Archief | 1951 | | pagina 62