41 tanten van het Volk van Zeeland." Besloten werd boven elke publicatie etc. de bekende trits „Gelijkheid, Vrijheid en Broe derschap" te zetten en achter het jaartal te voegen het eerste jaar der Bataafse Vrijheid3). Bij een publicatie van dezelfde datum gaven Representanten te kennen, dat de eigenlijke souvereiniteit bij het volk berustte. De rechten van de mens en van de burger werden geëerbiedigd en wat hiermee in strijd was moest afgeschaft worden. De staat van Eerste edele (Oranje), die het platteland vertegenwoordigde, alsmede het stadhouderschap werd vernietigd als strijdig met genoemde rechten 4). De volksvertegenwoordiging ten plattelande diende dus ge regeld te worden. De Nieuwe Nederlandsche Jaarboeken vermelden echter, dat men „hier minder dan elders voort- vaarende was, om aan de Volksvertegenwoordiging een groote uitgebreidheid te geeven" (p. 2220). In diezelfde maand (23 Maart) werd voorgesteld, dat in totaal acht personen als vertegenwoordigers van het platteland samen één stem ter vergadering zouden uitbrengen. Iedere parochie of smalstad diende weer een kiezer te benoemen, die gezamenlijk districts- gewijs weer een vertegenwoordiger zouden kiezen 5). De kie zers van Noord-Beveland (en Wolfaartsdijk) benoemden Abraham Vader, secretaris van Kortgene, tot representant van het volk van Zeeland. Op 3 April werd hij als zodanig in de vergadering als toehoorder zonder stemrecht toegelaten. Hoe het benoemen van een kiezer en het veranderen van dc magistraat gebeurde leren ons de notulen van de ambachts heren van Wissenkerke en Geersdijk. 22 Maart 1795 moest de schout van Wissenkerke, Anemaet, zich met zijn collega's van Noord-Beveland vervoegen op het rechthuis te Colijns- plaat bij een speciale commissie van de Prov. Representanten, bestaande uit de heren J. C. Clement en C. Visser Cz. Het voornaamste doel van deze commissie was het requireren var rundvee en landbouwproducten voor de Franse troepen. Verder gaven zij te kennen, dat noodzakelijk in elke parochie door de „volksstem (welken behoorde te worden opgeroepen)" een kiezer moest worden benoemd. Twee dagen later werd Anemaet als zodanig „met eenparigheid uit de heffen des 3) Jaarboeken 1795, p. 2192. Voor algemeen overzicht uit het oog punt van het gewestelijk bestuur zie C. W. van der Pot, Bestuurs- en Rechtsinstellingen der Nederlandse Provinciën (1949), p. 123 vlg. 4) Jaarboeken 1795, p. 2193 vlg. 5) Alsv., p. 2248.

Archief | 1951 | | pagina 67