42 volks" gekozen voor de parochie en heerlijkheid Wissenkerke. Zoals reeds gezegd werd uit die kiezers Vader tot vertegen woordiger benoemd. Kort voordat de burgers gereed waren „om tot het noemen van gezegde kiezer over te gaan" kwamen Paulus de Smit en Anthony van Driele aan het huis van Anemaet met de mededeling, dat de wet verzet diende te worden, de benoeming van schout en schepenen behoorde door het volk te geschieden, Anemaet werd opnieuw als schout en secretaris aangesteld, daar zij vertrouwden dat hij „de actueele nieuwe constitutie zoude omhelzen". De oude schepenen wer den aan kant gezet en vijf nieuwe benoemd 6). Aldus werden te Wissenkerke gehanteerd de artikelen van de Franse Con stitutie „Het souvereine volk benoemt onmiddellijk zijn ver tegenwoordigers" en „De municipale beambten worden in de vergadering der gemeente gekozen" De ambachtsheren, aan wie tot begin 1795 het recht om schout en schepenen te benoemen toekwam, notuleren 3 September van dat jaar „het vermaaken van een gedeelte van het collegie van scheepenen, als nu volgens jaarlijkse gewoonte zoudende moeten geschie den, word in consideratie gebragt hoe daarinne te handelen, alsoo volgens het jegenswoordig beleid van zaaken, zulks door de ingezeetenen word gedaan, is na deliberatie goedgevonden daarinne insgelijks provisioneel te blijven berusten". Te Kortgene besloot de magistraat tegen Maandag (30 Maart) alle burgers der stad en heerlijkheid, die het „systema van volksvrijheid en gelijkheid" begrepen, in de kerk bijeen te roepen. Verder nodigde zij de burgers uit „die een ernstig voorneemen hebben om voortaan door een braaf gedrag alle voorleeden ongelijk uit te wisschen..." tot het planten van een vrijheidsboom binnen deze stad. In die bijeenkomst legden baljuw, burgemeesters, schepenen en secretaris hun posten neer „in den schoot der burgerij", maar werden op voorstel van de secretaris door de in de kerk vergaderde burgers op nieuw aangesteld. Slechts één schepen, die zich met de gang van zaken niet kon verenigen, werd door een ander vervangen 's Middags 3 uur arriveerden de uitgenodigde Franse offi eieren met een detachement soldaten en een tamboer en pijper, die te Colijnsplaat in garnizoen lagen. Onder groot gejuich en dans plantte men de vrijheidsboom, waarna aan de burgerr op kosten van de magistraat een vat bier werd uitgedeeld. De soldaten diende men „in de Stadsherberg behoorlijk ver- 6) M. P. de Bruin. Inventaris ambachtsheerlijkheid Wissenkerke en Geersdijk (getypt), nr 1 (not. 7 April 1795).

Archief | 1951 | | pagina 68