49 provincie, zoo de collegiën van policie als rechtbanken, hetzij dezelve gecombineerd zijn of uit dezelve persoonen bestaar dan niet, zullen blijven op denzelven voet als thans zich be vinden". Verandering mag niet plaats hebben „voordat een Constitutie voor geheel Nederland, welk door het Zeeuwsche Volk zal zijn aangenomen, daaromtrent een grondwettige bestelling zal hebben gemaakt en daargesteld, of wel voordat door ons daar omtrent nader zal zijn gedisponeerd' Verder zouden de door de vertegenwoordigers benoemde commissies de oproeping der burgerijen moeten doen, klachten tegen de bestuurders moeten onderzoeken enz. ll!). Ingrijpende wijzigingen in de toestand vonden niet eerder plaats dan na de beruchte staatsgreep van 22 Januari 1798 toen verschillende leden van de vertegenwoordigende verga dering werden gearresteerd en de een en ondeelbare republiek werd uitgeroepen. De neerslag van de gevolgen vindt men zelfs in een kleine gemeente als Kortgene, al was het alleen maar door het grote aantal toegezonden proclamaties en pu blicaties, waarin het volle accent valt op de eenheid en de revolutie. Mededeling werd in de loop van Februari en Maart gedaan van de ontbinding der provinciale besturen (vervangen door het Intermediair administratief bestuur), van de scheiding van kerk en staat, van de sluiting van „Oranje- en Gemeene- bestgezinde societeyten", van het verbod livrei te dragen en van het wegnemen van de wapenborden uit de kerken enz. Bij een resolutie van 25 Maart wordt aan B. van Berlekom en L. H, de Haze Bomme door het Administratief bestuur de organisatie der plaatselijke besturen in Noord-Beveland en Wolfaartsdijk opgedragen. Op 2 April begaven zij zich naar Kortgene om de volgende dag de besturen van Kortgene, Kats en Colijnsplaat te ontbinden en te „organiseren". Vermoede lijk zijn alle of het grootste deel van de vroegere leden weer aangesteld. 4 April vond hetzelfde plaats te Wissenkerke er. Geersdijk, waar alle leden, in 1795 benoemd, eveneens aan bleven. Het bestuur over de gehuchten 's-Gravenhoek en •Kampensnieuwland werd provisioneel aan de leden van „hef gerecht van Wissenkerke" opgedragen. Alle aangestelde leden legden in handen van de commissie de verklaring van onver anderlijke afkeer van het stadhouderschap, de aristocratie, dc regeringloosheid en het federalisme af, die zij ondertekenden Tevens werden de gerechten gelast hun ambtenaren, die geen erkende vaderlanders waren, te ontslaan en door bekwame er 16) Deze publicatie is geïnsereerd achter de gedrukte resoluties.

Archief | 1951 | | pagina 75