52 geschikt en verantwoordelijk aan het Uitvoerend Bewind. Een algemeen reglement zou hun samenstelling regelen (art. 191) maar dit is, hoewel vastgesteld, nooit in werking getreden. De oude colleges en ambten bleven onder nieuwe namen over het algemeen voortbestaan. De staatsregeling van 1801 eiste voor elke gemeente een zelf gemaakt bestuursreglement, dat qeqrond moest zijn op het beqinsel van volkskeuze en qereqelde aftreding (art. 73) 22). Uit een request van het gemeentebestuur van Kortgene aan de Eerste kamer van het Wetgevend Lichaam (29 December 1800) kan men opmaken, dat bij een publicatie van het Uit voerend Bewind van 9 Juni besloten was in Noord-Beveland het dorp Wissenkerke tot hoofdplaats of zetel van het bestuur van het eiland te maken, in de zin van vereniging van ge meenten. Het gemeentebestuur verzoekt deze publicatie ,,in dier voegen te altereeren" dat Kortgene de hoofdgemeente wordt of anders het eiland in twee gemeenten te verdelen, zodat zij een afzonderlijk gemeentebestuur krijgt, al dan niet gecombineerd met Kats. Het geeft hoog op van de gunstige ligging en van de voorrechten waarmee „onze stad sints zo lange en als nog" is begunstigd. Het request besluit met de herinnering aan de plundering der patriotten in 1787. „Ge denk, burgerverteegenwoordigers, dat in onze stad alsnog meer aankleevers der teegenwoordige order van zaaken, meer voor standers van UI. roem te vinden zijn dan buiten dezelve gansch Noordbeeveland te saamen genoomen bevat". Het geringe aantal bewoners van het eiland zal wel de aanleiding tot de publicatie geweest zijn. Volgens de opgave van eind 1795 telde het eiland 3185 zielen, waarvan Kortgene 558, Kats 240, Colijnsplaat 1221, Wissenkerke en Geersdijk 1066, Kampens- nieuwland 62 en 's-Gravenhoek 38. Tot een directe uitvoering van het voorstel van Kortgene is het niet gekomen, maar na bijna anderhalve eeuw (1941) zijn er op dit eiland door samenvoeging van Colijnsplaat en Kats bij Kortgene inderdaad twee gemeenten (Wissenkerke en Kortgene), met gezamenlijk 7548 inwoners. De dwerggemeenten Kampensnieuwland en 's-Gravenhoek werden bij K.B. van 24 November 1815 met ingang van 1 Januari 1816 verenigd met Wissenkerke. Voor de gemeenten is deze tijd de eerste faze van een in schakeling op gelijke voet in het rijksbestuur, voor de am- 22) C. W. van der Pot, Handboek van het Nederlandse Staatsrecht 1950)4, p. 555.

Archief | 1951 | | pagina 78