53 bachtsheerlijkheden betekende zij het begin van het einde. Overheidsgezag als zaak in den handel had zijn tijd zeker overleefd. Hoewel schadevergoeding billijk zou zijn geweest bleef deze kwestie slepend tot in 1814 de heerlijke rechten in ere werden hersteld, maar in gematigde vorm (besluit van 26 Maart 1814). Het benoemingsrecht verviel voor een deel, maar ambachtsheren mochten schout en secretaris ter benoe ming aan de Koning voordragen. Lagere ambtenaren konden zij aanstellen. De rechterlijke organisatie, dus de aanstelling van rechterlijke ambtenaren, bleef buiten deze herstellings- besluiten. Bij de additionele bepalingen der Grondwet van 1848 werden de heerlijke rechten betreffende voordracht of aanstelling van personen tot openbare betrekkingen afgeschaft. Verder bepaalde art. 4 ,.De opheffing der overige heerlijke regten en de schadeloosstelling der eigenaren kunnen door de wet worden vastgesteld en geregeld". Van deze „overige heer lijke regten" (ambachtsgevolgen) zijn er enkele blijven be staan (het jachtrecht is in 1923 afgeschaft, met schadever goeding). Volstaan wij thans met mee te delen wat er van de am bachtsheerlijkheden en de rechten daaruit voortvloeiende is overgebleven op Noord-Beveland, welke opgave niet op vol ledigheid kan bogen Colijnsplaat is tengevolge van een over eenkomst met Koning Willem I staatsdomein gebleven, in 1839 werd door de agent der domeinen te Middelburg aan het gemeentebestuur de haven overgedragen, waarbij inbegrepen het heffen van haven- of kaaigeld en het veer van Colijnsplaat op Zieriksee. Van Kortgene is ons niets anders bekend dan dat de ambachtsheerlijkheid is omgezet in een N.V. „Maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen Rhoon, Pen- drecht en Kortgene". Kats bezit o.a. nog het veerrecht in de vergaderingen der ambachtsheren is het nog steeds gewoonte gasten of nieuwe ambachtsheren toe te drinken uit een palm houten beker. Wissenkerke en Geersdijk werd als ambacht ontbonden en eind 1876 publiek verkocht. Oud-Kampen en Soelekerke (eigenlijk een vereniging van drie ambachten, t.w. Soelekerke, Oud-Kampen en Oud-Kampen en Soelekerke) bezit het recht van aanwas het veerrecht is in 1923 aan de Provincie verkocht. Portionaris-ambacht(en) dijken in volle eigendom van de eigenaren van het ambacht, waarop beplan ting en etting wordt uitgeoefend, verder recht op schorren en aanwassen. Van Kampensnieuwland en 's-Gravenhoek is ons niets bekend.

Archief | 1951 | | pagina 79