55 door Nederlanders, omdat in artikel 5 der Grondwet (van 1848) alleen aan deze de burgerschapsrechten zijn toegekend (zie in de Memorie van Toelichting op het ontwerp-reglement ad artikel 39), Dientengevolge waren in het ontwerp verschil lende bepalingen opgenomen, waarin de uitsluiting van niet- Nederlanders ingelanden werd uitgesproken voor wat betreft de bevoegdheid om te zijn stemgerechtigd ingeland of om zich als zodanig te laten vertegenwoordigen of als vertegenwoor diger op te treden, voorts voor wat aangaat de bevoegdheid om gekozen te worden tot dijkgraaf, plaatsvervangend dijk graaf of gezworen, alsook om benoemd te worden tot ont vanger-griffier. Hiermede zijn de voornaamste bepalingen, die aanleiding hebben gegeven tot de gevoerde actie, genoemd enkele van minder belang kunnen geredelijk buiten beschouJ wing blijven. De ingelanden niet-Nederlanders gevoelden zich door deze bepalingen bezwaard en m.i. terecht. Op Dinsdag 30 April 1872 het ontwerp-reglement was door Gedeputeerde Staten vastgesteld in hunne vergadering van 27 Maart d.a.v. werd te Gent in het Hotel Royal een vergadering gehouden, waarin een comité werd gevormd, waaraan de opdracht werd verstrekt een bezwaarschrift te ontwerpen met bijhorende memorie van toelichting. Dit bezwaarschrift, waarvan het bij Gedeputeerde Staten ingekomen exemplaar in het Provinciaal archief niet werd aangetroffen, al wordt er in andere stukken wel naar verwezen, doch waarvan de minute zich bevindt in het hier voor genoemde Bibliotheek-dossier, werd onder dagtekening van 8 Mei 1872 aan Gedeputeerde Staten toegezonden. In dit bezwaarschrift schrijven de adressanten o.m. ,,Dat zij zich voorstellen eerlang de vrijheid te nemen, Uwe Vergadering te doen geworden eene nota, waarin zij hopen, de door U aangevoerde redenen, die tot opname der bepalingen van art. 39 hebben aanleiding gegeven, en vermeld zijn in de bij het ontwerp gevoegde memorie van toelichting, te weerleggen." Dat deze nota ooit officieel bij Gedeputeerde Staten of bij de Provinciale Staten is ingekomen, kon niet worden vastgesteld. Zij werd niet aangetroffen onder de in het Provinciaal archief aanwezige stukken, die betrekking hebben op het ontstaan van het hier bedoelde Algemeen Reglement en evenmin komt zij voor onder de ingekomen stukken in de vergaderingen der Provinciale Staten, waarin dit ontwerp werd behandeld, terwijl er al evenmin in de besprekingen naar werd verwezen. In het Bibliotheek-dossier werden evenwel een tweetal exemplaren

Archief | 1951 | | pagina 81